KDE JSOU MOJE PENÍZE???

Monetary InflationPředstavte si, že jsem jednou někam jel autem a potřeboval jsem si něco vyndat ze schránky před spolujezdcem. Otevřel jsem ji a vypadl na mě balíček stravenek, které jsem do schránky dal před několika měsíci a zapomněl na ně. Hurááá! Měl jsem z toho samozřejmě velkou radost, protože z ničeho nic jsem najednou získal stravenky, se kterými už jsem nepočítal, takže to pro mě bylo jako bonus.

A teď si přestavte jinou situaci. Na Nový Rok jsem našel při novoročním úklidu balíček poukázek, které se dají využít na relaxační pobyty, masáže atd. v hodnotě několika tisíc korun. Taky skvělé, že? Jenže poukázky měli omezenou platnost. Do konce předchozího roku… Našel jsem je pouhý den po datu konce jejich platnosti. Tentokrát mi zbyly oči pro pláč, protože jsem tím přišel o několik tisíc korun, které jsem mohl použít třeba na víkendový relaxační pobyt v hotelu se svojí rodinou.

V čem se tyto dva příběhy liší, je jasné. V prvním případě to dopadlo dobře, protože mi “z nebe” spadly peníze*. Podruhé už to tak dobře nedopadlo, protože jsem naopak se silvestrovskou oslavou své peníze “spláchl do záchoda”…

V čem se ale tyto příběhy shodují, už na první pohled tak jasné není. V obou případech jsem ale vlastně vůbec nevěděl, “kde jsou moje peníze”. Ani jeden z těchto příběhů se ve skutečnosti (naštěstí) nestal mně, ale lidem, které znám.

Už deset let si vedu svoje domácí účetnictví. Poctivě si zapisuji každý svůj výdaj a své příjmy. Mám tak perfektní přehled o tom, “kde jsou moje peníze”. Pomáhá mi to nejen své výdaje plánovat a mít je pod kontrolou, ale taky o peníze zbytečně nepřicházet. Peníze se mohou docela snadno ztratit a nemusí to být jen na Nový Rok :)

A co vy, víte “kde jsou vaše peníze”??

* stravenky nebo poukázky jsou taky peníze, ačkoli mají omezené použití

  • BÝKŮV ZPRAVODAJ

    Nezmeškejte žádný nový článek! Býkův zpravodaj vám ho pošle rovnou emailem :)

  • Kategorie