CESTA K FINANČNÍ SVOBODĚ: PŘÍBĚH ARNOLDA SCHWARZENEGGERA

Arnold-SchwarzeneggerKdyž přiletěl Arnold Schwarzenegger v 21ti letech do Los Angeles, nebyl ani nejlepším kulturistou všech dob, ani slavným hercem a už vůbec nebyl guvernérem státu Kalifornie. Byl to chudý přistěhovalec z Rakouska, který měl na sobě pomačkané hnědé kalhoty, humpolácké boty, košili s krátkým rukávem a igelitku s pár drobnostmi. Byl téměř bez peněz, ale za to měl plno snů a odhodlání je uskutečnit.

Když jsem si před čtyřmi lety přečetl jeho knihu Total Recall: Můj neuvěřitelný životní příběh, byl pro mě jeho příběh velkou inspirací. V té době jsem měl čerstvě stanovený cíl do deseti let se stát finančně svobodným. V té době jsem ale vůbec nevěděl, jak toho dosáhnu. Arnold byl první, kdo mi ukázal cestu. Než se stal slavným a bohatým sportovcem, hercem a politikem, dosáhl finanční svobody, která mu pomohla jeho sny realizovat.

Obor, ve kterém viděl příležitost vydělat peníze, byly investice do nemovitostí. Tehdy se svým italským kamarádem Frankem Columbu vlastnili malou firmu na rekonstrukce domů. Ve skutečnosti v ní sami pracovali jako dělníci a najímali si je majitelé nemovitostí, starších domů, které pořídili za 200 000 dolarů, zaplatili Arnoldovi a Frankovi 10 000 dolarů za rekonstrukci a obratem je prodali za 300 000 dolarů. Arnold okamžitě uviděl příležitost, jak vydělat peníze. Jenže na pořízení nemovitosti potřeboval nějaký základní kapitál, který tehdy neměl.

Začal jsem šetřit, kde se dalo, a rozhlížet se po investičních příležitostech.

Začal se velmi intenzivně zajímat o investice do nemovitostí, našel si realitní makléřku a hledal vhodný bytový dům na pronajímání, který by koupil. Dva nebo tři roky se rozhlížel po trhu, sondoval situaci a každý den četl v novinách rubriku věnovanou obchodu s realitami. Učil se vše o nemovitostech, porovnával jejich ceny a studoval inzeráty, až nakonec znal skoro každý blok domů v Santa Monice. Tam nakonec našel vhodnou nemovitost, která se nabízela za 215 000 dolarů. Byl to nájemní dům se šesti byty. Vybral všechny své úspory, do investice vložil 27 000 dolarů, dalších 10 000 si půjčil od kamaráda a na zbytek si vzal hypotéku.

Já chtěl investici, která by mi vynášela peníze, takže bych hypotéku mohl splácet z nich a nemusel na ni další dlouhé roky vydělávat. Představoval jsem si to tak, že bych začal s malou budovou, vybral si ten nejlepší byt pro sebe a platil náklady tím, že bych pronajímal ty ostatní.

Arnold chtěl maximum svých vydělaných peněz použít na investice a proto téměř za nic neutrácel. Dokonce když měl jet na filmový festival v Cannes, měsíc předtím si uvědomil, že ani nemá pořádné oblečení, ve kterém by mohl na festival jet.

Doposud oblečení prostě nebylo součástí plánu. Snažil jsem se každý dolar, který jsem vydělal, investovat tak, aby mi vynesl další dva nebo tři dolary a já byl finančně zajištěný. Peníze utracené za oblečení byly jako vyhozené.

Jeho plán na zdvoj- nebo ztrojnásobení každého investovaného dolaru vyšel dokonale a dokonce i předčil jeho očekávání. Za tři roky od koupi nájemního domu dostal nabídku na prodej budovy se ziskem 150 000 dolarů. Dokázal tak svoji investici zečtyřnásobit a po celou dobu nemusel platit nájem. Platila mu jej jeho investice. Za utržené peníze koupil nájemní budovu s dvanácti byty, kterou později opět se ziskem prodal a pořídil si dům s třiceti byty. Arnold se nestal finančně svobodným posilováním ani hraním ve filmech (na tom zbohatl až mnohem později), ale finančně svobodným se stal díky investování. Nejdříve ale neměl žádné peníze. Jako chudý kluk z rakouského venkova přijel do Ameriky s prázdnými kapsami a postupně se tvrdou prací vypracoval. Možná, že jste také na začátku budování své finanční svobody a zatím nemáte moc peněz. To ale vůbec není důležité.

Vždycky jsem byl přesvědčen o tom, že nejdůležitější není to, kolik vyděláte, ale to kolik investujete, kolik si udržíte.

Cesta Arnolda Schwarzeneggera k finanční svobodě se velmi podobala mustachiánství – utrácejte co nejméně a maximum, co ušetříte, investujte. Za pár let vám vaše investice pokryjí výdaje a budete finančně svobodní :)

  • BÝKŮV ZPRAVODAJ

    Nezmeškejte žádný nový článek! Býkův zpravodaj vám ho pošle rovnou emailem :)

  • Kategorie