CHCETE VÍCE USPOŘIT? TAK NEDĚLEJTE VŮBEC NIC!

CHCETE ZVÝŠIT SVÉ ÚSPORY? TAK NEDĚLEJTE VŮBEC NIC!

Piggy Bank With SunglassesDnes se s vámi chci podělit o strategii zvyšování svých úspor, kterou úspěšně používám asi 5 let. Je směšně jednoduchá a neskutečně účinná. V kombinaci s dalšími nástroji řízení peněz, jako je třeba rozpočet, jsem díky ní dokázal během posledních pěti let zvýšit své úspory o polovinu z 29 % na 44 %. Není v tom nic sofistikovaného. Celá finta této strategie je opravdu jen v tom, že jsem nedělal vůbec nic.

Prostě se držím svého rozpočtu a své výdaje nezvyšuji. Na druhé straně ale rostou moje příjmy. I když je to každý rok jen o několik málo procent, za 5 let to u mě bylo celkem asi o 20 %. A moje výdaje za posledních 5 let jsou stále zhruba stejné.

Občas si říkám, proč to takhle nedělá každý… Většina lidí ale, jakmile dostane nějaké peníze navíc, řeší jen jednu otázku: “Co si za to koupím?”

Dám vám jeden příklad. Zaměstnanci jedné velké české automobilky (hádejte které, haha :) dostali letos přidáno zhruba 20 % a ještě jim firma vyplatila podíl na zisku, takže se jejich dubnová výplata dostala v průměru zhruba na 100 tisíc hrubého a 75 tisíc čistého.

Čekal jsem na bonus, abych si mohl pořídit iPhone X.

Úplně nejlevnější iPhoneX stojí na alze 30 tisíc. Copak normálně člověk něco takového potřebuje?? Tohle je pracovní nástroj pro Marka Zuckerberga, který řídí největší sociální síť na světě, a především si může takovou rozmařilost dovolit! Nechápejte mě špatně, ale podle mého názoru, i když vyděláváte slušně a i s bonusem dostanete 75 tisíc, tak nákup telefonu za 30 tisíc je finančně špatné rozhodnutí. Za čtyři roky bude mít zhruba pětinovou hodnotu a 30 tisíc bude nenávratně fuč… Ale z finančního hlediska můžete se svoji výplatou naložit i hůře. Některé nákupy se neznehodnotí až za čtyři roky, ale okamžitě!

Přítelkyni zaplatím tetování na noze, dlouho si ho přála.

Poslední dva tři roky je na tom česká ekonomika opravdu dobře a promítá se to i do mezd zaměstnanců. Za poslední rok* vzrostly o 8,5 % a za ten předešlý o 4,5 %. Celkem za dva roky je to více než 13 %!

Využijte této situace a rychlého navyšování příjmů ne na kupování iPhonů, ale k navýšení vašich úspor a investic. Dejme tomu, že máte úspory průměrně ve výši 10 % a během následujících dvou let dostanete přidáno 5 % každý rok, takže celkem 10 %. Co kdybyste se svými výdaji nedělali nic a všechny své dodatečné příjmy ušetřili? Pak by během pouhých dvou let vzrostla vaše míra úspor z 10 % na 20 % ročně. Jen tohle samo o sobě vám zkrátí dobu nutnou k dosažení finanční svobody o 10 let** anebo vám to umožní uspořit si 20 % na vaše bydlení.

* při porovnání prvního čtvrtletí 2018/2017 a 2017/2016

** z 33,5 na 23,5 roku

  • BÝKŮV ZPRAVODAJ

    Nezmeškejte žádný nový článek! Býkův zpravodaj vám ho pošle rovnou emailem :)

  • Kategorie