PANNA? VYHRÁVÁM. OREL? TAKY VYHRÁVÁM!

PANNA? VYHRÁVÁM. OREL? TAKY VYHRÁVÁM!

IMG-0137Miluju situace typu win-win. Může to být třeba situace, kdy s někým něco řeším, nejdříve se nemůžeme dohodnout, protože na začátku chceme oba něco jiného, a nakonec se nám podaří najít řešení výhodné pro obě strany. Nejsou žádní “vítěz a poražený”, jsou dva vítězové! Tu samou situaci vyhledávám i u investování svých peněz. Jenže u investic často musíme volit mezi výnosem a rizikem. Výnosnější investice zkrátka bývají také rizikovější.

Jednou z nejvýnosnějších investic je určitě akciový trh. Není ale bez rizika. Jeden známý říká, že to je kasino. Také jsem si dříve myslel, že musíte svou investici do akcií správně načasovat, levně koupit a draho prodat, jinak proděláte. Dokonce jsem před několika lety obchodoval na burze, kupoval a prodával jsem akcie ČEZ, O2, Volkswagen atd. Něco jsem na tom vydělal, ale spíš jsem měl štěstí, že trh zrovna rostl. Měl jsem v kasinu kliku, haha :) Jakmile se ale situace otočila a akcie začaly oslabovat, své peníze jsem z burzy stáhl a už se nevrátil. Nechtěl jsem znovu podstupovat riziko, které jsem neměl pod kontrolou.

Akciový trh může jít totiž třemi směry: nahoru, dolů a do strany (tj. plus minus se pohybuje stále na stejné úrovni). Když jde trh nahoru, vyděláváte. Když jde dolů, proděláváte*. Když jde do strany, jste zhruba na svém.

Ale co kdyby existovala strategie, jak vydělat, ať už půjde trh kterýmkoli směrem? Ukážu vám dvě strategie, které to umožňují. Akcie jdou nahoru? Vydělávám. Akcie jdou dolů? Vydělávám. Akcie jdou do strany? Zase vydělávám!

Akciové opce

Na světě asi nenajdete lepšího investora než je Warren Buffet. Na jeho příkladu vám ukážu, jak se dají akciové opce využít k vydělávání peněz na akciovém trhu, ať už jde jakýmkoli směrem. Nejdřív vám ale stručně popíšu, jak akciové opce fungují.

Představte si, že vám někdo zaplatí za to, že si něco koupíte. A ještě, že si to koupíte levněji, než to stojí dnes! V běžném světě je to asi nereálné, ale na akciovém trhu je to možné. Říká se tomu put opce. Opce je z anglického option (= volba). Prodáte-li někomu put opci na určitou akcii, zavazujete se tuto akcii v budoucnu koupit za předem stanovenou cenu, která je nižší než současná cena. Kupce opce má volbu tuto opci využít, nebo nevyužít. Za prodej opce inkasujete tzv. opční prémii. Pro kupce opce je to výhodné v tom, že mu dává jistotu minimální odkupní ceny akcie v případě poklesu její ceny. Za toto pojištění je ochoten zaplatit cenu ve výši opční prémie.

V dubnu 1993 nakupoval Warren Buffett akcie společnosti Coca-Cola. Tehdy stála jedna akcie této společnosti 39 dolarů. Warren Buffet byl ochoten nakoupit další akcie, kdyby jejich cena klesla na 35 dolarů. Za vyšší cenu by je už nebyl ochoten koupit. Proto prodal 5 milionů opcí na akcie Coca-Cola za 1,50 dolaru za kus. Inkasoval tím 7,5 milionu dolarů za to, že si koupí akcie levněji, než v té době stály. Jeho strategie byla naprosto geniální, protože vydělávala, ať už šel trh nahoru, dolů, nebo stagnoval.

V případě, že by akcie klesly na 35 dolarů, koupil by je, ale za cenu, kterou byl ochoten zaplatit. I kdyby klesly pod 35 dolarů, stále by je koupil za cenu, kterou byl ochoten zaplatit a která byla o čtyři dolary níže než v době prodeje opcí. Navíc opční prémie 1,5 dolaru byla tak jako tak jeho. V případě, že by ceny vzrostly nebo zůstaly stejné, žádné by nekoupil. To ale za vyšší cenu ani nechtěl. Opční prémie by mu ale opět zůstala. Jeho strategie byla vždy zisková a zvyšovala tak jeho celkový výnos.

Nechci vás nabádat k tomu, abyste začali akciové opce používat nebo s nimi obchodovat. Sám je přímo nepoužívám. Ale znám způsob, jak jejich síly nepřímo využít. Akciové opce totiž používají manažeři dividendových fondů ke zvýšení jejich výnosů. Dividendy obvykle vydělají 4-5 % ročně. Dividendový fond ale vydělá 6-7 % ročně. O zbytek se postará příjem z akciových opcí (používají se prodejní i nákupní opce). Investováním do dividendových fondů mohu této skvělé strategie nepřímo využít a jsem díky tomu bohatší :)

Reinvestice dividend

Druhou strategií, jak na akciovém trhu vydělávat za každé situace, je reinvestice dividend. U akcií se většinou vydělává na růstu jejich cen. Koupíte je za nějakou cenu a pak je prodáte za cenu vyšší. Proto všichni analytici neustále dávají tipy na akcie, které se “zaručeně” zhodnotí anebo vám radí, který sektor je teď nejlepší investicí, protože akcie jen a jen porostou. Mám s tím ale jeden problém: funguje to jen, když trh roste. Když klesá nebo jde do strany, tak proděláváte nebo přinejlepším nic nevyděláváte.

Proto se zaměřuji na akcie společností, které vyplácejí stabilní a vysoké dividendy, resp. dividendové fondy, které mi umožní diverzifikaci portfolia. Ukážu vám, co se s dividendovými akciemi děje, když trh roste, jde do strany nebo klesá.

Při rostoucím trhu je všechno ok. Rostou ceny akcií a obvykle i rostou dividendy. Pokud dividendy reinvestujete, zvyšujete tak svůj majetek. Za dividendy přikoupíte další akcie a ty vám přinesou další dividendy. Pokud jde trh do strany, tak je vlastně také všechno OK. Ceny nerostou, dividendy obvykle také ne, ale to nevadí. Za dividendy si opět přikoupíte další akcie, portfolio vám roste a objem dividend díky tomu v čase také roste, protože máte díky reinvesticím dividend stále více akcií.

Ale co když trh klesá, tak to už fakt musím prodělávat Bejku, ne? Ne! Přesněji řečeno, ne tak docela. Když trh klesá, tak tržní hodnota vašeho portfolia samozřejmě klesá také. Většinou klesají během klesajícího trhu i dividendy.

Během Světové hospodářské krize z let 1929-1933 došlo k poklesu dividend společností v americkém akciovém indexu S&P 500 o plných 47 %. V té době ale akcie klesly o více než 90 %, což je dvakrát více než jaký byl pokles dividend. Během recese z let 2009-2011 způsobené finanční krizí klesly dividendy o 24 %, zatímco samotné akcie se propadly o téměř 50 %.

Jak je vidět, při poklesu trhu klesají i dividendy, ale o méně než klesají ceny akcií (zhruba 2x méně). To znamená, že při reinvestovaní dividend můžete nakoupit více akcií a počet akcií tím ve vašem portfoliu roste rychleji! Jakmile se trh zase vzpamatuje a ceny akcií a dividendy porostou, budete vydělávat více, protože budete mít v portfoliu více akcií.

Reinvestici dividend lze samozřejmě využít jen u dividendových akcií. U tzv. růstových akcií, které mají za cíl co největší nárůst jejich ceny, to nejde. Když půjde trh dolů (a růstové akcie s ním), nic jste nevydělali. Abyste byli zase alespoň na svém, musíte počkat, až se trh opět vzpamatuje a ceny akcií zase vzrostou. Trh, který jde dolů nebo do strany, není pro investora do růstových akcií dobrý, protože prodělává anebo přinejlepším je jen na svém. Dividendový investor takový trh vítá a vydělá na něm ještě více peněz.

Nevím, jak se bude akciový trh v příštích letech vyvíjet. Ale ani to vědět nepotřebuji. Hodím si v kasinu korunou. Padne panna (trh jde nahoru)? Vydělávám. Padne orel (trh jde dolů). Taky vydělávám!

* Ano, existují i strategie, jak vydělat na klesajícím trhu, třeba tzv. short-selling (prodej na krátko), ale ty už jsou už poměrně pokročilé a rizikové.

  • BÝKŮV ZPRAVODAJ

    Nezmeškejte žádný nový článek! Býkův zpravodaj vám ho pošle rovnou emailem :)

  • Kategorie