BOHATNĚTE POMALU, ALE JISTĚ

BOHATNĚTE POMALU, ALE JISTĚ

Businessman watering money tree Business success conceptInspirací pro tento článek pro mě byl název blogu Get Rich Slowly (Bohatněte pomalu), který v roce 2006 založil J.D. Roth a stal se tak jedním z průkopníků budování finanční svobody pro každého. Je to i jeden z předchůdců blogu Mr. Money Mustache. Název jeho blogu přesně vystihuje způsob budování finanční svobody, o kterém píšu i já na Finančním býku. Bohatněte pomalu. Je to cesta nejméně na 10 let, ale třeba i na 15, 20 nebo 30 let. Já jsem k tomu ale ještě něco doplnil: bohatněte pomalu, ale jistě. Je to sice dlouhá cesta, ale do cíle vás určitě dovede.

Jeden ze čtenářů Finančního býka se mě e-mailem ptal na dividendové fondy a napsal mi:

Bohužel si nemůžu dovolit investovat desetitisíce měsíčně, abych za 10 let v těch fondech něco měl. To není nic pro obyčejného smrtelníka.

Ano, ne každý si může dovolit investovat desetitisíce měsíčně. To ale vůbec nemusíte! Pro dosažení finanční svobody vám může stačit i mnohem méně. Jenom vám to bude trvat déle, protože budete bohatnout pomalu. Ale jistě. Přesto si můžete vaši cestu za finanční svobodou urychlit.

Cesta za finanční svobodou

Následující graf ukazuje vaši cestu za finanční svobodou při investování do dividendových fondů se 7% ročním výnosem. Na ose X je procento úspor z vašich příjmů a na ose Y počet let k dosažení úplné finanční svobody, pokud začnete od nuly. Fůha, 10, 20, 30, 40, 50 let?? Určitě ne každý si může dovolit uspořit 50 % svého příjmu a dosáhnout finanční svobody za 10 let. A co takhle 35 %? Pak vám to bude trvat 15 let. Nebo 25 %? Pak vám to potrvá 20 let. Může vám to připadat jako příliš dlouhá doba, ale na druhou stranu je dost velký rozdíl mezi tím jít do důchodu v 65 letech nebo v 45 letech. Ale možná pro vás nejsou ani 25% úspory reálné.

FS

Zajištění na důchod

Pevně ale věřím tomu, že uspořit alespoň 10 % ze svého příjmu dokážete! A finanční svobody dosáhnete za 33,5 roku. I tak má budování finanční svobody smysl. Sice finanční svobody dosáhnete až za poměrně dlouhou dobu, možná že dokonce až v důchodovém věku, ale za to budete mít váš důchod opravdu zajištěný. Nebudete se muset spoléhat na stát, který vám zajistí důchod v maximální výši zhruba 40% průměrného výdělku (takže byste jinak museli své výdaje snížit o 60 %!), ale budete si moct dovolit stejný životní standard jako před důchodem. A to rozhodně stojí za to!

Pokud se tohle stane vaší strategií pro budování finanční svobody – zajištění plnohodnotného důchodu se stejnou výši výdajů jako v produktivním věku, pak pro vás mám dobrou zprávu. Budou vám stačit ještě nižší úspory :) Proč? Protože přece budete mít i důchod od státu! Pokud váš důchod dosáhne 40 % vašich předdůchodových příjmů, bude vám stačit uspořit a investovat takovou částku, aby vám vynášela tolik, co vám pokryje zbývajících 60 % výdajů. Na důchod za 35 let vám tak bude stačit spořit a investovat ne 10 %, ale jen 5 % vašich příjmů! Jiné kombinace výše úspor a počtu let do důchodu ukazuje následující graf (šedá čára) v porovnání s finanční svobodou bez státního důchodu (oranžová čára).

FS+důchod

Částečná finanční svoboda

Ale možná je pro vás důchodový věk příliš daleko a procento vašich úspor nestačí na to, abyste mohli jít za 10-15 let do „předčasného důchodu“ díky finanční svobodě. Pak mám pro vás ještě jednu strategii dosažení finanční svobody, a to je částečná finanční svobodu. Možná, že vaším cílem není dosažení úplně finanční svobody, ale stačilo by vám třeba zajištění poloviny vašich výdajů. Třeba byste chtěli mít možnost věnovat více času dětem a rodině místo 8 hodin strávených každý den v práci a pracovat jen na poloviční úvazek. Nebo máte nějaký zajímavý koníček, který vám zabírá spoustu času. Anebo třeba chcete více cestovat a užívat si života a méně pracovat, ale přece jen pořád trochu pracovat chcete.

Anebo byste možná chtěli úplně změnit kariéru, začít dělat něco úplně jiného, ale nechcete se vzdávat peněz, které vyděláváte. Třeba byste jednou chtěli začít podnikat, ale potřebujete nějakou základní jistotu, že zaplatíte za bydlení a jídlo. Ale čekat 30 let na dosažení úplné finanční svobody je prostě příliš dlouho. Pak se můžete vydat cestou dosažení částečné finanční svobody, kdy vám vaše investice pokryjí třeba polovinu vašich výdajů, řekněme těch základních nebo nejdůležitějších. Pak by bylo mnohem snazší požádat v práci o snížení úvazku z plného na poloviční, začít dělat práci, která vás bude více bavit (ale bude hůře placená) nebo začít podnikat beze strachu, z čeho zaplatíte základní věci.

Na následujícím grafu můžete vidět, za jak dlouho dosáhnete při jaké úrovni úspor poloviční finanční svobody (šedá čára) v porovnání s dosažením úplné finanční svobody (oranžová čára). Při 25% úsporách to bude zhruba za 15 let. Při 10% za 25 let. Pokud by vám stačilo zajištění třeba jen třetiny nebo čtvrtiny svých výdajů, bude to samozřejmě trvat ještě kratší dobu.

poloFS

Moje procento úspor

Stále jsem vás nepřesvědčil? Možná si pořád říkáte: „No jo, ale já prostě ze svých příjmů neuspořím 20 % nebo 30 %, natož 50 %, tohle prostě není pro mě!“. Víte, když jsem poprvé četl o Mr. Money Mustache, moje průměrné roční úspory tehdy dosahovaly výše zhruba 29 %. Ale jeho průměrné roční úspory v průběhu deseti let, během kterých dosáhl finanční svobody, byly 66 %! Tehdy jsem si také říkal: „Na tohle já prostě nemám, takových úspor nikdy nedosáhnu…“. Ale nenechal jsem se tím odradit a začal jsem na řízení svých peněz tvrdě pracovat, postavil jsem si rozpočet, osekal zbytečné výdaje a taky se postupně i navyšovaly mé příjmy (každý rok jsem v práci dostál přidáno nějaké to procento a za 5 let se to nakumulovalo zhruba na 20% navýšení mých příjmů), zatímco mé výdaje zůstávaly zhruba konstantní. Díky tomu jsem dosáhl průměrných úspor ve výši 44% za poslední čtyři roky. Na Mr. Money Mustache v tomhle nemám a asi nikdy mít nebudu. To je ale úplně jedno! Možná, že finanční svobody dosáhnu o něco později, protože bohatnu pomaleji, ale určitě ji dosáhnu.

BOHATNĚTE POMALU, BOHATNĚTE JISTĚ!!

  • BÝKŮV ZPRAVODAJ

    Nezmeškejte žádný nový článek! Býkův zpravodaj vám ho pošle rovnou emailem :)

  • Kategorie