POTŘEBUJETE ROZPOČET

úsporyVždycky jsem uměl šetřit peníze. Dnes ale dokážu ušetřit mnohem více, a to díky rozpočtu. Dříve jsem si rozpočet nevytvářel. K tomu, abych neutrácel jako blázen a se svými penězi zacházel rozumně, mi stačil jen přehled mých příjmů a výdajů. Výsledkem byly roční úspory ve výši 20-40% mých příjmů.

Paradoxně vyšších úspor jsem dosáhl s nižšími příjmy. Během prvních dvou let, kdy jsem začal pracovat na plný úvazek, jsem dokázal uspořit 39% svých příjmů. Ze studentských let jsem byl zvyklý na poměrně skromný životní styl, který mi nějakou dobu vydržel i v době, kdy už jsem vydělával své první peníze. Z koleje jsem se přestěhoval na zaměstnaneckou ubytovnu, takže náklady na bydlení jsem měl stále kolem 2 tisíc korun měsíčně. Největší položkou v mém rozpočtu byly výdaje za jídlo a restaurace. Na tom jsem příliš nešetřil a v průměru utratil 6 tisíc korun za měsíc. Zhruba 2 tisíce měsíčně mě stál benzín do staré felicie (a později do novějšího golfa) a ostatní už byly spíše menší položky. Měl jsem své první peníze a i když jsem tehdy nijak přehnaně nešetřil, uspořil jsem téměř 40% svých příjmů. Život byl skvělý :)

Pak jsem se ale stal typickou obětí Parkinsonova zákona – čím více peněz vyděláte, tím více peněz utratíte! Po dvou letech jsem v práci dostal přidáno a s vyšším příjmem jsem také zvýšil své výdaje. Pronajal jsem si byt za 10 tisíc měsíčně a najednou jsem začal utrácet za lepší oblečení, hezkou dovolenou, drahé sportovní vybavení, výživové doplňky do fitka… A následující dva roky se moje úspory propadly na 21%. Nebyla to žádná katastrofa, ale s nižšími příjmy jsem měl dvakrát lepší výsledky.

Rozhodl jsem se s tím něco udělat. Protože si po celou dobu pečlivě vedu přehled o svých příjmech a výdajích, hned jsem zjistil, za co nejvíce utrácím. Některé výdaje byly odůvodnitelné jako třeba bydlení (opravdu jsem nechtěl bydlet na ubytovně ještě ve třiceti…), jiné ale ne, tak jsem je zase hezky snížil a během dalších dvou let se moje úspory zvýšily na 29%. Zajímavé také bylo, že jsem se snížením svých výdajů nepociťoval vůbec žádné snížení mého štěstí :) Skvělé zjištění, můj pocit štěstí nezávisí na nakupování věcí!

Mohl jsem být s téměř 30% úsporami spokojený, ale to bych se nesměl dozvědět o Mr. Money Mustache. Tento Američan, který píše blog www.mrmoneymustache.com, šel se svojí ženou do důchodu ve třiceti, po pouhých 9 letech práce. Dokázal to díky tomu, že většinu svých vydělaných peněz ušetřil a investoval do akciových fondů. Jenže jeho úspory dosahovaly výše 60-75% jeho příjmů! To bylo příliš mnoho i na takového notorického spořila jako jsem já :) Navíc moje příjmy zdaleka nedosahovaly těch jeho. Řekl jsem si ale, že zkusím ušetřit alespoň 50% svých příjmů.

Vzal jsem si tedy přehled svých výdajů a začal škrtat… tedy optimalizovat :) Zjistil jsem, že některé moje výdaje byly zbytečné jako třeba pořízení většího a novějšího auta. Téměř kompletně jsem škrtnul své výdaje za sport (vstupy do fitka, proteinové tyčinky, sacharidové nápoje) a začal jsem cvičit na hrazdách venku a zdarma! Drahé výživové doplňky jsem vyměnil za oříšky a bánany. Začal jsem si hlídat své výdaje za jídlo a restaurace. Už žádné kafe do kelímku každý den!

Co je ale ještě důležitější, všechny své výdaje na celý rok jsem si poctivě naplánoval – udělal jsem si přesný rozpočet. Počítal jsem v něm jak s výdaji pravidelnými (jídlo, bydlení, benzín, mobil, internet atd.), nepravidelnými (pojištění auta, roční lítačka na MHD, dovolená atd.), tak neplánovanými (např. rezerva na neočekávanou opravu auta). A výsledek? V prvním roce svého rozpočtování jsem dosáhl úspor 51%. Oujééé! Poprvé v životě jsem více peněz ušetřil než utratil, skvělý pocit :) Následující rok moje úspory spadly na 37% díky větším výdajům za dovolenou a investici do tohoto webu. Letos ale opět mířím k překonání hranice 50%, ťuk ťuk! Za celou dobu dosahují moje úspory v průměru 36% a to už stačí na dosažení finanční svobody během 15 let. Tedy za předpokladu, že ušetřené peníze investujete se 7% ročním výnosem.

JAK SESTAVIT ROZPOČET

Základem vašeho rozpočtu je přehled o svých příjmech a výdajích. Jako první si sepište všechny vaše příjmy. Jsou to samozřejmě především příjmy ze zaměstnání. Ale to nejen plat, který pravidelně dostáváte na váš účet. Patří sem také stravenky, příspěvky na penzijní připojištění nebo životní pojištění, které dostáváte od zaměstnavatele, diety na služební cesty (respektive co vám z nich zbude) a jakékoliv další benefity (např. různé příspěvky na sport, kulturu apod.). Pokud podnikáte nebo pracujete jako OSVČ, bude to o dost jednodušší, protože zde budete mít svůj příjem po odečtení zaplacených záloh na daně a odvody. Nejlépe uděláte, když si od těchto příjmů rovnou odečtete daně a odvody, které z nich budete platit další rok, pokud budou vyšší než zálohy, které teď platíte. Mezi příjmy ale patří i další položky jako třeba úroky ze spořícího účtu, výnosy z investic, ale také vrácené daně např. za zaplacené úroky z hypotéky.

Následně si sepište přehled všech svých výdajů. Užitečné je si je rozdělit do hlavních kategorií jako např. jídlo, bydlení, doprava, auto, služby, oblečení, zábava, dovolená, zdraví, sport atd. Dříve jsem si zapisoval ještě podrobnější členění např. u jídla na pečivo, ovoce a zelenina atd., ale nakonec jsem to nikdy k ničemu nevyužil, takže hlavní kategorie vám bohatě postačí. Výdaje vám doporučuji zapisovat, jakmile je uskutečníte, ale stačí jednou za 2-3 dny. Já si obvykle vezmu zhruba jednou za tři dny všechny účtenky a zapíšu si výdaje do tabulky v excelu. Malé výdaje, od kterých nemám účtenky, si většinou pamatuji, ale ne déle než pár dní. Pokud se vám nechce si výdaje jednou za pár dní zapisovat, tak můžete využít nějakou aplikaci pro mobilní telefon, kam si je zapíšete rovnou na místě. Jestli ani tohle nechcete dělat, tak věřte, že pokud vám vadí věnovat pár minut týdně zapisováním svých výdajů, tak o své peníze stejně nebudete dobře pečovat a tenhle článek ani tyhle stránky nejsou pro vás… Pokud jste ale dočetli až sem, tak to rozhodně není váš případ :)

  • BÝKŮV ZPRAVODAJ

    Nezmeškejte žádný nový článek! Býkův zpravodaj vám ho pošle rovnou emailem :)

  • Kategorie