PODĚKUJTE VĚCEM, KTERÉ UŽ NEPOTŘEBUJETE, A POŠLETE JE DÁL

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPráší se na ně, jsou zavřené v krabici, uložené ve sklepě, odhozené v kůlně, už se na ně zapomnělo… Mluvím o věcech, které už nepotřebujete. Kdysi vám skvěle sloužily, ale dnes už vám nejsou k ničemu.

V této situaci není nikdo šťastný. Vy nejste šťastní, protože máte sklad plný věcí, které už nepotřebujete. Vaše věci nejsou šťastné, protože už nikomu neslouží. A někdo, kdo by vaše věci využil, také není šťastný, protože je nemá. Počkat, kdo?? No přece někdo, komu by vaše věci mohly ještě skvěle posloužit, ale protože leží zaprášené ve vašem sklepě, tak mu posloužit nemohou!

Pojďme se na něčem spolu domluvit, ano? Uděláme všechny šťastné :) Vás, vaše věci i toho pána nebo paní, co by vaše věci rádi využili, jen kdybyste jim to umožnili, platí? Dobře a jak na to? Povím vám, jak to dělám já. Vlastně skoro stejně jako Mr. Money Mustache prodává své staré věci na Craigslistu. Jen místo toho používám platformu bazos.cz.

PRODEJTE A PODĚKUJTE

Nejdřív vám ale řeknu, co všechno jsem už na bazoši prodal: knížky (hodně knížek…), tenisovou raketu, florbalovou hůl, lyžařské hůlky, posilovací pás, poklice na auto, střešní nosič na lyže, auto… Jo vážně, prodal jsem tam svoje auto. A řeknu vám, jak jsem to udělal. Nejdřív jsem ho samozřejmě dal do pucu, auto jsem umyl a nechal kompletně vyčistit interiér, takže 11 let staré auto vypadalo jako kdyby právě sjelo z výrobní linky (látkové potahy od Volkswagenu jsou opravdu hodně odolné).

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPoté jsem ho celé nafotil ze všech stran včetně interiéru. Vybrané fotky jsem vložil do inzerátu na bazoši, který je zdarma, a ještě jsem to podpořil inzerátem na sauto.cz, který stál pár desítek korun. Ještě ten den se mi ozvali dva vážní zájemci. Z prvním z nich jsme si nakonec plácli.

Druhému jsem sdělil, že už zájemce mám, ale pokud se nakonec rozmyslí jinak, ozvu se mu (ozval jsem se mu i tak, aby věděl, že auto je prodané a už nemusí čekat). Zkrátka když očekávám férové jednání z druhé strany, chovám se tak i já.

Ještě poznámka k ceně. Měl jsem určitou představu o ceně, kterou bych chtěl za svoje auto dostat. Nejprve jsem si zjistil, v jakém cenovém rozpětí se prodávají golfy s podobnou výbavou, nájezdem kilometrů a rokem výroby. Vzhledem k tomu, že moje auto bylo po celých 7 let, co jsem ho měl, naprosto bezproblémové, šel jsem s cenou spíše do horní poloviny cenového rozpětí, za které se podobné golfy prodávaly. A také jsem měl samozřejmě představu o tom, kolik jsem byl ochoten slevit, protože o slevu (byť jen malou) si řekne každý dobrý kupec a to se také stalo :) Za pár drobných škrábanců jsem nabídl slevu 5 tisíc a kupec byl spokojený. To ale není všechno!

Každý rád dostáváme něco navíc. Takže jsem měl připravený ještě jeden trumf – novému majiteli jsem ještě dal k autu sadu zimních pneumatik na plechových discích zdarma! Ve své ceně, za kterou jsem byl ochoten auto prodat, jsem s tím počítal. Ale do inzerátu jsem to neuvedl, abych kupce příjemně překvapil a to se také podařilo :) Na závěr jsem nezapomněl poděkovat svému autíčku. Spolehlivě a poctivě mě vozilo více než 7 let a pochvalu si opravdu zasloužilo!

KUPTE, ALE NEKUPUJTE ROTOPEDY…

OLYMPUS DIGITAL CAMERABazoš samozřejmě není skvělý jen na prodávání, ale také nakupování. Jednou jsem si chtěl zaházet na koš, ale neměl jsem žádný basketballový míč. Podle svých dřívějších zvyklostí jsem vyrazil do prodejny sportovního vybavení, kde nejlevnější nový míč stál zhruba 600 korun. Já jsem si ale chtěl jen zaházet na koš, ne jít hrát na mistrovství světa! Tak jsem mrknul na bazoš a našel jsem tam pěkný míč, kterému k dokonalosti chyběl jen trochu sedřený lak. Cena: 50 korun! Službu mi poskytl úplně stejnou jako nový, ale za 12x méně peněz…

Osobně ale na bazoši více prodávám, než nakupuji. Za prvé, nepotřebných věcí, které zabírají spoustu místa, mám doma dost. Za druhé, budování finanční svobody je pro mě důležitější než kupování věcí. Většina věcí, které si koupíte, totiž stejně skončí jako rotoped – stane se z něj velmi drahý sušák na prádlo…

  • BÝKŮV ZPRAVODAJ

    Nezmeškejte žádný nový článek! Býkův zpravodaj vám ho pošle rovnou emailem :)

  • Kategorie