MMM: ZBOHATNĚTE DÍKY… CRAIGSLISTU

get-rich-with-craigslistJooo, Craigslist. Už jsme ho tady na Mr. Money Mustache zmínili mnohokrát, ale je to tak skvělý vynález nastejně s jízdním kolem jako jedna ze dvou nejlepších věcí, která zachrání Ameriku samu před sebou, že si zaslouží svůj vlastní milostný vzkaz.

Ukažme si to na příkladu.

Dnes v brzkém odpoledni jsem si užíval chvíli chlapské zábavy, když jsem si hrál s nářadím venku v kůlně. Potom spadnul kus dřeva a praštil mě do holeně. Jen co jsem zvednul to dřevo, zachytilo se o chlupatý pytel izolace, který vyčuhoval do místnosti. Snažil jsem se vrátit to na místo, ale police už přetékala zbytky dřeva a dalších konstrukčních materiálů. „Krucinál!“, řekl jsem, „Moje kůlna je moc narvaná!“.

Kořenem toho všeho zla byl pár ratanových židlí, které se tam taky poflakovaly a zabíraly polovinu místa na zemi. Byly to kusy nábytku navíc – jeden ze starých dobrých časů v mém prvním domě zhruba z doby kolem roku 2000 a další zanechaný po několika nájemnících, kteří se vystřídali v nájemním domě. Obě židle byly v dobrém stavu a celkem stylové a moderní, ale v našem současném domě pro ně nebylo žádné vhodné místo.

Ve starých špatných dobách byste měli čtyři možnosti, co s takovými objemnými potížisty jako tyto:

 1. Nechat je v garáži nebo ve sklepě, aby vám navždy zaneřádily váš život a nechali jste na vašich dětech, aby je vytřídili v rámci vašeho dědictví, až jednou zemřete.
 2. Naplánovat někdy garážový/zahradní výprodej, abyste je prodali.
 3. Zaplatit přemrštěný poplatek za inzerci v místních novinách doufajíc, že je prodáte.
 4. Vyhodit je.

Všimněte si, že možnosti 1 až 3 se nakonec ukážou jako naprosto stejné –  vaše pokusy se jich zbavit jsou neúspěšné, takže se vás drží, dokud nezemřete.

Ale dneska jsem s nimi místo toho udělal tohle:

 1. Vyndal jsem je na celkem uklizenou část příjezdové cesty s pár stromy na pozadí.
 2. Vytáhnul jsem svůj iPhone a udělal pár fotek – celkový obrázek a pár detailů, s polštáři a bez nich.
 3. Otevřel jsem aplikaci Craigspro na telefonu a přihlásil jsem se na Craigslist v Boulderu, nacvakal popis, nahrál fotky a kliknul na „Zveřejnit“. (nacenil jsem ty židle na $25 (=500 Kč), pokud by vás to zajímalo).
 4. Dostal jsem zprávu na zmíněném telefonu asi o deset minut později. „Jsou vaše židle stále k dispozici? Můžu se pro ně dnes večer zastavit?“, „Jasně, tady je moje adresa, uvidíme se v 17:00!“.
 5. o 90 minut později jsem pomohl slečně, která se právě přestěhovala z Chicaga do Boulderu (velmi rozumné stěhování podle mého názoru), naložit je do jejího pick-upu s čerstvými padesáti dolary spokojeně šustícími v mé kapse.

Kůlna uklizená. Knír zvětšený. Ten Craigslist je fakt fantastický vynález. A čím je populárnější, tím je užitečnější, protože trh roste. Je to ten typ služby, kterou potřebujeme, abychom zachránili svět – zcela ne-korporátní, ne-hamižný a organizovaný místní komunitou. Craigslist děla vše zdarma kromě inzerátů z velmi omezeného množství podkategorií (jako např. nabídky práce od společností z New Yorku). Tento malý zdroj příjmu je dostatečně velký, aby zaplatil jejich maličký personál a poskytoval službu po celém světě.

A jakou skvělou službu poskytují. Ačkoli je velmi jednoduchá, umožňuje nesčetným milionům lidí nakupovat a prodávat produkty a služby bez reklam a poplatků. A pro mě je nejdůležitější, že dostanete všechno, co chcete, použité, a prodáte všechno, co nechcete, a za dobrou cenu.

Hodnota použitých věcí je srandovní záležitost. Hodně kvalitní pračka s předním plněním a sušičkou dnes stojí v obchodě nová kolem $1.200 (=24.000 Kč). Na Craigslistu zaplatíte $400-500 (=8.000-10.000 Kč) za velmi podobnou sestavu, která je jen pár let stará. Ten, od koho jste ji koupili, tratil $700 (=14.000 Kč) na té transakci. Ale když budete nakupovat opatrně a budete je udržovat v dobrém stavu, můžete používat tyto spotřebiče několik dalších let a prodat je zpět za takřka stejnou částku, pokud se potřebujete přestěhovat nebo vyměnit za lepší. Ztráta hodnoty u použitých věcí je dokonce menší u zboží dlouhodobé spotřeby jako je nábytek nebo zahradní náčiní.

To přináší čistou příležitost – nejen, že byste měli používat Craigslist místo běžného obchodu k nákupu všech vyráběných věcí, které potřebujete. Můžete ho také používat k „uskladnění“ vašich nepoužívaných věcí. Neváhal jsem dnes prodat svoje ratanová křesla, protože vím, že kdybych je kdykoli potřeboval zpět, můžu otevřít Craigslist a najdu tam kdykoli v budoucnu spoustu takových jako tyhle.

Stejně to vidím s Hondou VFR800 (2001), kterou jsem „uskladnil“ u Craiga před pár lety. Byla mým miláčkem, když jsem ji hloupě koupil novou v roce 2011, ale prostě jsem si od roku 2007 nenašel mnoho příležitostí s ní jezdit, když jsem neměl žádné zaměstnání, do kterého bych dojížděl, a měl jsem malé dítě, o které jsem se staral. Váhal jsem s prodejem té motorky, dokud jsem si neuvědomil, že jsem ji jen skladoval, a nechal jsem někoho jiného platit za pokračující ztrátu hodnoty. Na Craigslistu bude vždy nekonečný proud motorek a pokud budete jednu potřebovat, prostě vložíte svoji ruku do toho proudu a jednu si vytáhnete.

Během těch let jsem pravděpodobně na Craigslistu provedl transakce za pár set tisíc dolarů včetně nalezení kolem patnácti nájemníků do nájemního domu, prodeje auta a motorky, koupě jiného auta a minivanu plus nespočet transakcí s nábytkem a nářadím. Jednou mi opravdu padl do oka někdo, kdo přišel, a odnesl si ode mě židle zdarma – dodnes jsme přátelé. Jindy jsem se chtěl naučit, jak vyměnit střechu na svém domě, takže jsem zveřejnil inzerát na zkušeného střechaře, který by se mnou pracoval a ukázal mi, jak na to. Dostal jsem ten samý den odpověď a najal jsem na to chlápka – střecha dopadla skvěle, ušetřil jsem $3.000 (=60.000 Kč) v porovnání s firmou na střechy a s tím střechařem jsme stále přátelé. Potom mi dal dětský bazének pro mého syna a pomohl mi s několika dalšími konstrukčními pracemi v okruhu mých přátel a také mi nabídl práci.

Takže vidím Craigslist nejen jako zachránce životního prostředí – tím, že zabrání zbytečnému vyrábění mraků nových věcí – ale také komunitní stroj – tím, že spojuje miliony lidí, aby dělali věci společně, na rozdíl od duši-vysávajícího modelu velkých korporací, které bouchají obchody po celém světě, najímají zaměstnance za minimální mzdu, spojují je do proudu zbytečných produktů přitékajících rovnou z Číny a nechávají nás jezdit do těch velkých krabic každý den, abychom si domů přivezli plná SUV toho, co brzdí skončí pohřbené na smetišti.

Ale i já jsem jen běžný uživatel Craigslistu v porovnání s jinými. Můžete ho také použít k tomu, abyste si našli práci, partnera/ku, nebo dokonce vydělávali peníze pře-prodáváním věcí. Někteří lidé, kteří mají pro hodnotu různých věcí cit a prsty stvořené pro hledání klikáním myši každý den, nacházejí podhodnocené věci nebo věci, které jsou zdarma, naberou je a potom je přeprodávají za vyšší cenu na Craigslistu nebo na ebay. Arbitražéři světa použitých věcí.

Ale protože to není maloobchod, být skutečně úspěšným účastníkem Craigslistu vyžaduje nějakou dovednost. Uděláte mnohem lépe, když budete provádět vaše nákupy se skutečným chováním a váš prodej se skutečným marketingem. Z těchto důvodů zakončíme tento článek s

Průvodcem Mr. Money Mustache k velkému úspěchu na Craigslistu

Prodej:

Vždy si vyhraďte čas na pořádné naštelování a vyfocení čehokoli, co prodáváte. Vyčistěte to, dejte to na hezké pozadí, nastavte foťák do užitečné a dramatické pozice a dejte si pozor, aby byl ten zatracený blesk vypnutý. Udělejte deset fotek a zveřejněte nejlepší čtyři (nebo jakékoli množství je povolené) do vašeho příspěvku na Craigslistu.

U nájemních domů propojte link na externí webovou stránku s alespoň 20ti kvalitními fotkami profesionální kvality, alespoň každou místnost z každého úhlu. Pouze tato jediná technika mi umožňuje účtovat si alespoň o 10% vyšší nájemné za pronajmutí mého domu než domy podobné kvality s mizernou reklamou na Craigslistu!

Použijte mraky popisného textu včetně kompletních specifikací, měr, emocionálního popisu výhod vlastnictví té věci a uveďte cenu té věci, když byla nová, abyste ukázali, jak je v porovnání s tím výhodná cena, kterou požadujete.

Dejte tam chytlavý předmět, který obsahuje název značky a něco jako „velmi kvalitní“, „moderní“ nebo „luxusní“. Pitomé staré reklamní slogany stále dobře fungují, protože mají hezký starobylý nádech jako kdyby je říkal muž z padesátých let s vlasy vystylizovanými pomádou.

Nákup:

Odpovídejte rychle, slušně, inteligentními dotazy emailem. Ne „Máte eště ty repráky?“, ale spíše „Dobrý den, všiml jsem si vašeho inzerátu na Craigslistu z úterý na audio reproduktory Polk – bydlím hned vedle vás v Longmontu, budete tu o víkendu, abych se na ně mohl přijít podívat?“.

Jakmile budete v kontaktu, dejte předem svoji nabídku emailem nebo po telefonu „Měl bych zájem o ty reproduktory, pokud mi je necháte za $200 (=4.000 Kč). Rozumím, že můžete chtít počkat na lepší cenu, ale dejte mi vědět emailem, kdyby to pro vás bylo v budoucnu zajímavé.“ Jakmile budete u toho člověka doma, vaše pozice se tím zeslabí, protože on ví, že jste tam jeli pravděpodobně ochotni zaplatit plnou cenu.

Celkem:

Stejně jako skutečný svět je Craigslist plný skvělých lidí a nepoužitelných lidí, takže můžete vylepšit své interpersonální dovednosti hledáním těch prvně jmenovaných a naučit se neztrácet svůj čas s těmi druhými. Ale celkově si myslím, že čím více vašeho byznysu můžete udělat lokálně na bázi jeden-na-jednoho, tím lepší bude váš život.

Děkuji Ti Craigu Newmarku!

(převzato a přeloženo z původního článku Mr. Money Mustache Get Rich With.. Craigslist ze dne 11.8.2011)

 • BÝKŮV ZPRAVODAJ

  Nezmeškejte žádný nový článek! Býkův zpravodaj vám ho pošle rovnou emailem :)

 • Kategorie