MOJE PENÍZE VYDĚLAJÍ ZA MĚSÍC, CO VAŠE ZA ROK

Aby na hned na začátek bylo jasno, nechci se nikomu vysmívat. Naopak, hrozně mě to štve!!náhledový obrázek - proč být bohatý

Nechat své peníze flákat se na spořicím účtu, nebo je nechat za vás tvrdě pracovat v dividendovém fondu, je totiž obrovský rozdíl.

Na spořicím účtů můžete mít úrok tak kolem 0,5% ročně. Dividendový fond vám může vydělávat 6-7% ročně. Aby se nám to dobře počítalo, použijeme jen 6% roční výnos. Měsíční výnos spočítáme tak, že 6% roční výnos vydělíme dvanácti měsíci:

6 % ročně ÷ 12 měsíců = 0,5 % měsíčně

Tak vidíte. Moje peníze vydělají za měsíc, co vaše za rok.

Rozdíl 5,5% ročně se zdá být opravdu velký, ale podívejte se, jak velký ten rozdíl bude za 10 let. Při 0,5% ročním výnosu se vaše peníze za 10 let rozmnoží asi o 5%. Při 6% ročním výnosu se vaše peníze za 10 let rozmnoží asi o 79%. A co teprve za 15 let? Pak to bude zhruba 8% proti 140%! A to počítám s ročním výnosem jen 6%, ačkoli dlouhodobě se bude pohybovat spíše kolem 7%. Pak by za 10 let vydělal 97% a za 15 let dokonce 176%. A to ještě vůbec nezapočítávám dlouhodobý růst cen akcií, ale „jen“ zhodnocení reinvestováním vyplacených dividend.

Chcete mít za 10-15 let ze svých úspor malé prasátečko, nebo byste raději pořádného pašíka? :)

Já volím pašíka :) ale…

„Akcie jsou příliš rizikové.“

„Co když se ceny akcií propadnou?“

„Já mám raději jistotu!“

Bla bla bla… podobné výmluvy slýchám neustále. Bohužel ale vedou k tomu, že místo 176% za 15 let vyděláte jen 8%. Představme si situaci, kdy 15 let investujete do dividendového fondu s výnosem 7%, takže váš celkový výnos za tuto dobu činí 176%. Pak se náhle ceny akcií propadnou o 50% jako v roce 2009 (mimochodem v roce 2013 byly ceny akcií už zpět na původní úrovni). Váš celkový výnos se tím sníží na pouhých 38%*. Stále je to ale téměř pětkrát tolik, než v případě 8% výnosu u spořicího účtu.

Ano, akcie jsou zcela jistě rizikovější než spořicí účet, ale také jsou nesrovnatelně výnosnější a při dostatečně dlouhém investičním období (10-15 let) jsou výrazně ziskovější, i když dojde k propadu jejich cen. Kouzlo dividendových fondů je ale také v tom, že při propadu cen akcií vydělávají paradoxně ještě více. Více se o tom dozvíte v mém e-booku Jak si postavit finanční plán pro finanční svobodu. Tady je malá ukázka (str. 19):

Co se stane s výnosností vaší investice, když ceny akcií poklesnou? Stále mějte na paměti, že neinvestujete, abyste zvyšovali hodnotu své investice, ale abyste měli příjem ze své investice ve formě stabilního a vysokého cash flow. V případě, že ceny akcií klesnou o 10 % a výše vyplácených dividend se nezmění, při jejich reinvestici se do dividendového fondu nakoupí více akcií, protože jich za nižší cenu lze pořídit více. A více akcií generuje do budoucna větší cash flow. Pokles cen akcií je pro strategického investora akcelerátorem jeho investice, protože mu umožňuje nakoupit si více akcií za výhodnější cenu. A to nejen formou reinvestice, ale také formou přímého nákupu.

Pokud investujete do dividendového fondu s cílem získání finanční svobody, pohyby cen akcií vás v podstatě ani nezajímají. Vy totiž vašeho pašíka, který vám každý rok hezky vydělává 7%, nechcete sníst nebo prodat. Naopak, chcete si ho nechat a až dosáhnete finanční svobody, tak si z něj každý rok vezmete jen to, co vydělá (7%) a necháte ho pracovat za vás! Jestli se jeho „účetní“ hodnota vlivem pohybu cen akcií sníží nebo zvýší, to už neřešíte :)

* Při výnosu 176% se hodnota investice zvýší 2,76krát, takže na 276%, ale 100% byla vaše počáteční investice, takže čistý výnos činí 276% – 100% = 176%. Při 50% poklesu cen akcií se hodnota investice sníží o polovinu ze 276% na 138%, takže po odečtení 100% počáteční investice činí čistý výnos jen 38%.

  • BÝKŮV ZPRAVODAJ

    Nezmeškejte žádný nový článek! Býkův zpravodaj vám ho pošle rovnou emailem :)

  • Kategorie