MMM: PROČ JE ZARYTÉ ŠETŘENÍ MNOHEM SILNĚJŠÍ NEŽ MISTROVSKÉ INVESTOVÁNÍ

buffett-300x200

„Hmm. V tomto případě mě Mr. Money Mustache překonal.“

Nedávno mě pobavil rozhovor s novým známým. Přes moji veškerou snahu znít jako normální a zaneprázdněný člověk mu došlo, že moje žena a já vlastně nevykonáváme dost placené práce, abychom si udrželi normální život ve střední třídě, který se zdá, že žijeme. Z toho mu došlo, že jsem Mr. Money Mustache, děsivý mág, který šel do důchodu ve třiceti. Když se to lidé dozvědí, začnou mě grilovat na moje, podle všeho, úžasné investiční dovednosti. Musíš být akciový kouzelník, abys šel do důchodu nezvykle brzo, že ano?

Naneštěstí mám sám celkem ubohé investiční výsledky: když mi bylo dvacet-něco, myslel jsem si, že dokážu najít vítězné akcie, a nakonec jsem koupil některé, které šly na nulu. To bylo vyvážené těmi, které šly pěkně nahoru, a tyto zkušenosti se zkombinovaly do zprůměrování do stejného výnosu, který by dal akciový trh jako celek, kdybych si koupil pouze indexový fond. Během mých pozdních dvaceti a třiceti let jsem si myslel, že jsem chytrý, když jsem si nakřečkoval spoustu peněz do excelentního indexového fondu Vanguard 500 (VFINX). Ale potom se objevila velká recese a (dočasně) vrátila všechny tyto zisky. Vydělal jsem nějaké rozumné peníze na vlastnictví domu a správu nájemního domu, ale většinu z toho vydělala stoupající hodnota těch domů za použití starého dobrého kapitálu: renovace, které jsem dělal sám. Při investování budete plus minus na průměru a ze statistického pohledu byste měli očekávat, že při nejlepším dosáhnete úrovně trhu (historicky 7-8% ročně po odečtení inflace).

Ale řekněme hypoteticky, že jste mistrovský investor. Nejlepší investor v moderní historii, Warren Buffet, měl průměrný výnos ze svých investic 20% ročně za posledních více než 40 let. To je zhruba 4krát více než nejlínější investor, který si právě koupil dluhopisy s garantovaným výnosem.

Nyní řekneme, že jste mistrovský střadatel ze střední třídy: vy a váš/vaše partner/ka vyděláváte dohromady $120.000 (=2.400.000 Kč) ročně, řekněme $90.000 (=1.800.000 Kč) po zdanění. S šikovností můžete vy dva ušetřit alespoň $50.000 (=1.000.000 Kč) ročně z vašeho celkového příjmu na běžný a důchodový účet.

Potom to porovnejte s průměrnými osobními úsporami ve Spojených státech:

  • 6% právě teď (což je vlastně více než obvykle, protože jsme v recesi),
  • jen 1% během velkého úvěrového a spotřebního boomu okolo roku 2005

Průměrný pár by ušetřil méně než $5.000 (=100.000 Kč) ročně.

Takže rozdíl mezi průměrným a úžasným investorem je 4 ku 1.

Rozdíl mezi průměrným a mustachovským STŘADATELEM je nejméně 10 ku 1!!

Takže během krátkého časového období (7-10 let do důchodu) budete mít mnohem lepší výsledky, když se budete učit z tohoto blogu (pracovat na svých výdajích) než byste měli snahou stát se úžasným investorem, co poráží trh. To je důvod, proč často opakuji vzkaz „prostě splaťte všechny své dluhy a potom začněte všechno házet do indexového fondu Vanguard“.

Jasně, půjde to nahoru a dolů současně s širším akciovým indexem, ale toto jsou vaše úspory na důchod. Budete z nich žít po zbytek vašeho života a i když neumíme předvídat budoucnost, MŮŽEME si vybrat statisticky nejlepší místo k dosažení vysokého dlouhodobého výnosu. A to místo je v nízkopoplatkovém indexovém fondu.

Také brzkým zbavením se vašich dluhů (včetně hypotéky) efektivně investujete do garantovaných dluhopisů: splacení 5% hypotéky vám garantuje 5% výnos navždycky. Bez hypotéky nebo dalších půjček jsou fixní náklady mé rodiny jen maličkým zlomkem toho, co musí typická zadlužená osoba získat. Takže máte spoustu flexibility, kdy prodat části indexového fondu na budoucí životní výdaje. A šeky s dividendami chodí každé čtvrtletí, ať prší, nebo svítí slunce.

Zpátky k pointě: soustředěním se na ÚSPORY místo na detaily investování po minutách vám vše hraje do karet, zatímco si také uvolníte čas na to pravé – maximalizaci zábavy finančně efektivním způsobem.

* Ačkoli toto není číslo očištěné od inflace, protože hypotéka vám zůstane splacená napořád, zbývající zůstatek se nakonec sníží na úroveň relativně nízkou v porovnání s náklady na ostatní věci. Jinými slovy, mohli byste splatit svoji hypotéku ve výši $150.000 (=3.000.000 Kč) pouhými drobnými ve vaší peněžence, až vám bude 100 let. Ale dokonce 5% před inflací je pořád dobrý garantovaný výnos při dnešních sazbách státních dluhopisů. Opatrní lidé jako já udělají stále dobře, když splatí své hypotéky brzy.

(převzato a přeloženo z původního článku Mr. Money Mustache Why Hardcore Saving is much more Powerful than Masterful Investing ze dne 26.4.2011)

  • BÝKŮV ZPRAVODAJ

    Nezmeškejte žádný nový článek! Býkův zpravodaj vám ho pošle rovnou emailem :)

  • Kategorie