3 DŮVODY, PROČ VĚŘÍM EVROPSKÝM AKCIÍM

evropa

Dlouhodobě při svém investování preferuji evropské akcie. A důvodů pro jejich preferenci mám stále více. Zde jsou tři největší důvody, proč věřím evropským akciím více než americkým:

  1. Když investuji své peníze, chci vědět, do čeho investuji. Slyšeli jste někdy o společnosti Comcast Corporation? Já také ne :) A přesto je to devatenáctá největší americká společnost podle tržní kapitalizace. Odvětvím jejího podnikání jsou telekomunikace a televizní vysílání. A říká vám něco společnost Vodafone? To je v podstatě „evropský comcast“. Odpovídá mu podnikáním v oblasti telekomunikace a digitální televize a také velikostí, protože je třiadvacátou největší evropskou společností co se týče tržní kapitalizace. Když investuji své peníze do akcií, raději si vybírám společnosti, které znám. A ty jsou pravděpodobně v Evropě a ne v Americe.*
  2. Evropský dividendový výnos. Cílem strategického investora do akcií není spekulace na růst jejich cen, ale dividendový výnos. Americký podnikatelský sektor je oproti tomu evropskému dravější a inovativnější. I tato mince má ale dvě strany. Akciové společnosti v Americe mají mnohem častěji za cíl zhodnocování cen akcií pro akcionáře, což jde na úkor vyplácení dividend. Proti tomu evropské konzervativnější a tradičnější společnosti nepotřebují neustále navyšovat ceny svých akcií a za odměnu svým akcionářům vyplácejí vyšší dividendy. Americké akcie v průměru vyplácejí na dividendách kolem 2%, zatímco evropské zhruba 4%.
  3. Předražená Amerika. Akciový index DJIA (Dow Jones Industrial Average) minulý týden poprvé v historii překonal hranici 20.000 bodů. Za posledních osm let se hodnota akcií v indexu téměř ztrojnásobila. To samé se určitě nedá říci o americké ekonomice. Americké akcie jsou zkrátka předražené a vzhledem k nízkému dividendovému výnosu nevidím moc důvodů, proč je teď kupovat. Naproti tomu evropské akcie se stěží vzpamatovaly z propadu během finanční krize a potenciál jejich růstu je mnohem větší, podle investiční banky Goldman Sachs dokonce dvojnásobný.

A ještě něco. Neinvestuji do jednotlivých akcií. Raději rozprostřu svoji investici do desítek společností prostřednictvím dividendového fondu zajištěného do českých korun. Nejen, že tím snižuji riziko své investice, ale také dosahuji vyššího výnosu. Aktuálně mi můj evropský dividendový fond vydělal za poslední rok 6,72%.  Moje investiční strategie funguje :)

* Podobné je to v případě energetických společností. Pravděpodobně vám Exxon Mobil, třetí největší americká společnost, moc neříká, ale Shell, šestá největší evropská společnost, nejspíše ano. Nebo v případě bank, sedmadvacátou největší evropskou společnost ING asi znáte, ale o jedenácté největší americké společnosti Wells Fargo & Company jste možná ještě neslyšeli.

  • BÝKŮV ZPRAVODAJ

    Nezmeškejte žádný nový článek! Býkův zpravodaj vám ho pošle rovnou emailem :)

  • Kategorie