MMM: VAŠE PENÍZE MOHOU PRACOVAT TVRDĚJI, NEŽ MŮŽETE VY

your-money-can-work-harder-than-you-canJen tak ze zájmu jsem si spočítal počet hodin, které jsem odpracoval minulý rok. Největší porce z nich se odehrála v listopadu a prosinci, kdy jsem renovoval nový dům na pronájem.

Chlape, určitě jsem se v té době cítil jako, že tvrdě pracuju. Plánování, okukování, řezání, bourání, nošení, stavění, kachlíkování, lezení, plazení, krvácení, nadávání, chechtání, lepení, zatloukání hřebíků a další a další. Jedl jsem své obědy, když jsem chodil okolo a pokračoval v práci, a stěží jsem měl čas o víkendech, abych stíhal skutečný život, nakupování a vaření.

Ale když to všechno nasčítáte, tak to ve skutečnosti bylo jen něco málo přes 200 hodin práce. Při typické solidní zaměstnanecké mzdě $35 (=700 Kč) na hodinu (téměř pětinásobek minimální mzdy ve Spojených státech) se to nasčítá na přibližně $7.000 (=140.000 Kč). Je to slušná částka peněz, která stačí na zakoupení celkem nového auta nebo na rok úsporného života pro jednu osobu. Takže jsem na sebe byl hrdý, že jsem udělal tolik práce i v důchodu (ačkoli technicky vzato za to nebudu mít zaplaceno až do někdy během tohoto roku).

Ale když jsem dělal všechnu tuto skutečnou práci, moje stará zapomenutá sbírka peněz také pracovala. Můj starý oddaný dům na pronájem mi potichu doručil dva nájmy, což vydělalo zhruba $4.000 (=80.000 Kč) po započtení nákladů. Hlavní dům mi poskytl bydlení bez hypotéky, což mi ušetřilo okolo $3.000 (=60.000 Kč) na úrocích ve srovnání s někým, kdo si koupil srovnatelný dům jen na hypotéku bez vložení vlastních prostředků. Slušně přes $1.000 (=20.000 Kč) na dividendách, které se samy reinvestovaly do více akcií v indexových fondech, jejichž cena má také tendenci se časem zhodnocovat. Absence studentských půjček, půjček na auto, úvěrů z kreditních karet na různé materiální věci, které jsme si během let koupili (a stále je dodnes používáme) nám ušetřila dalších $1.000 (=20.000 Kč) na úrokových výdajích*. Investice provedené doma do energetické úspornosti ušetřily další stovky.

Sečteno a podtrženo, „balík“, což jsou jednoduše peníze vydělané ve vzdálené minulosti, které jsem investoval místo, abych je utratil, vydělaly alespoň $9.000 (=180.000 Kč), zatímco já jsem vydělal jen $7.000 (=140.000 Kč) když jsem makal, až jsem si sedřel zadek. Považuji to za úžasné, protože je to sbírka aktiv (ty peníze, ne zadnice), kterou většina lidí považuje za „příliš málo na odchod do důchodu“.

Uvědomil jsem si, že je velmi snadné získat armádu dolarových bankovek, neúnavných zaměstnanců, kteří nakonec pracují mnohem tvrději, než vy. Moje už mě téměř předběhly – k udržení mého životního standardu bez úspor bych musel pracovat extrémně tvrdě jen abych se udržel nad vodou. Dokonce i krátkodobá nezaměstnanost by vedla ke katastrofě.

Ale tato nerovnost s časem dále poroste. Protože neutratíme všechno, co nám „balík“ poskytuje a dokonce k němu příležitostně přidáváme, jeho výdělečná síla se bude zvyšovat. Během 10-15 let zdvojnásobí svoji produkci, což znamená, že bych se musel vrátit zpátky k programování softwaru, abych s ním jen udržel tempo. Jak roste, tak jeho výkon bude převyšovat naše výdaje více a více, což znamená, že míra reinvestic se dostane blíže ke 100%. Do doby, než budu v běžném důchodovém věku, tento peněžní knír bude produkovat takové množství příjmů, že bych to nedorovnal ani, kdybych vzal dvě programátorské práce a pracoval v nich současně.

Kdybych byl natolik šílený, abych pracoval do mého současného věku a spořil v obvyklé míře, „balík“ by dodnes měl několik milionů dolarů a dával by pasivní příjem přes $150.000 (=3.000.000 Kč) ročně. Kdybych pokračoval v práci až do 65 let a spořil a investoval, bylo by to v desítkách milionů a pasivní příjem by byl přes $100.000 (=2.000.000 Kč) MĚSÍČNĚ, po započtení inflace. Mohl bych financovat impérium dětí a vnuků, kteří nikdy nemají to privilegium vydělat si svoje vlastní peníze a zaměstnal bych je létáním privátními letadly mezi rodinnými usedlostmi v různých zemích. Což je samozřejmě nemoudrá cesta, kterou si dnes volí mnozí ze světa bohatých lidí.

To, o čem mluvím, jsou celkem staré novinky. Jsou to základy samotného kapitalismu. Ale ta přímočará rychlost, se kterou se může vytvořit sněhová koule jako je tato, udivuje i mě. Připadám si, jako kdybych dokončil školu před pár lety. Vypadám zhruba stejně jako jsem vypadal jako 20letý s nulovými úsporami (kromě pár šedin ve vousech). Pořád musím občas ukazovat občanku v obchodu s alkoholem. Měl jsem stejná zaměstnání jako moji vrstevníci, žil jsem zhruba stejný životní styl. Ale tadááá, prostě jsem jen vynechal pár koupí nových aut a laptopů Apple a nákupních radovánek a vlastnoručně způsobeného dojíždění do práce autem.. nic velkého, jen trochu balastu – a BUM – je tady ta lepivá koule peněz, která se teď vedle za mnou kutálí a za chvíli mě převálcuje. Jak se to sakra stalo tak rychle?

Takže si to zapamatujte, až budete jako mladí dělat zdánlivě malá rozhodnutí ohledně peněz. Můžete dát tu $100 (=2.000 Kč) bankovku za dýmku a vykouřit ji, nebo ji můžete srolovat a vrazit ji do koule peněz, kterou jste začali tlačit před sebou. Nenechte se odradit od velikosti té koule, která je právě teď klamavě malá. Doba od první dolarové bankovky do doby, než začne vydělávat více než vy je krátká v porovnání s délkou vašeho života. Můžete jí teď srolovat a potom jí nechat vás pěkně tlačit po celý váš život, nebo můžete dělat dětské krůčky a spořit po celý váš život a potom nechat tu pomocnou kouli peněz objevit se v pravý čas na stáří – pokud máte to štěstí.

Přeji krásné pondělí!

* Několik lidí mi psalo, aby se se mnou hádali o této účetní metodě. Pokud si myslíte, že je nesprávná, prostě o ní jen nepřemýšlíte dostatečně důkladně.

Použijme jako příklad dům:

Když se rozhodnete vlastnit dům, stane se součástí vašeho životního stylu. Je to výdaj a pokud máte rádi vlastnictví domu, je to také pro vás přínos.

Teď řekněme, že se přestěhujete do domu za $200.000 (=4.000.000 Kč) a rozhodnete se, že si půjčíte 100% kupní ceny tohoto domu, takže musíte za něj platit úrok. Vaše náklady na bydlení jsou nyní $10.000 (=200.000 Kč) za rok. Mohli byste se rozhodnout splatit půjčku z části svých úspor, v takovém případě vám tyto úspory přinášejí výnos $10.000 (=200.000 Kč) ročně. Nebo byste mohli ty úspory investovat jinde, ale to není podstatné – všechno, co je v tomto příkladu důležité je, že když použijete ty peníze na splacení domu, poskytuje vám hodnotu ve výši $10.000 (=200.000 Kč).

Možná byste je někde mohli investovat a vydělávat $15.000 (=300.000 Kč). Fajn. Nyní vaše peníze vydělávají $15.000 (=300.000 Kč) ročně a moje vydělávají $10.000 (=200.000 Kč). To nic nemění na tom, že moje stále vydělávají $10.000 (=200.000 Kč), jak je popsáno v tomto článku.

Nyní můžete zopakovat tento proces na všechno, co ve svém životě máte. Pokud přidáte do svého života auto, je to výdaj. Půjčíte si na něj a zaplatíte $1.000 (=20.000 Kč) ročně na úrocích, nebo za něj zaplatíte v hotovosti a přijmete úspory na úrocích jako přijatelnou výši výnosu ze své investice?

Jakákoli materiální věc v životě má svoje náklady. Můžete si na ni půjčit peníze, nebo za ni můžete zaplatit přímo.

Každý kousek peněz, které vlastníte, s sebou nese potenciál přinášet roční výnos. Ať už použijete tyto peníze na investice, nebo k zaplacení za materiální části svého životní stylu, nebo kombinaci obou, to už není podstatné. Ty peníze pro vás stále pracují.

Samozřejmě, pokud vlastníte tolik materiálních věcí, že na sebe vážou VŠECHNY vaše peníze, máte vysoce materiální životního styl a žádné peníze nazbyt na nákup potravin. Já bych mohl bydlet v domě za milion dolarů bez hypotéky. Ty peníze by mohly pro mě stále „pracovat“ tím, že by mi ušetřily $50.000 (=1.000.000 Kč) ročně na splátkách hypotéky. Ale pořád bych měl potíže, protože bych žil životní styl s náklady na bydlení ve výši $50.000 (=1.000.000 Kč), zatímco by moje aktiva pro mě udělaly práci jen za $50.000 (=1.000.000 Kč) ročně.

Není to vtipné účetnictví – je to SPRÁVNÝ způsob, jak myslet o penězích a nákladech životního stylu. Pokud tomu nerozumíte, potřebujete o tom přemýšlet do doby, než tomu porozumíte. Až v takovém okamžiku budete schopni racionálně volit mezi vlastněním věcí, vlastněním investic a rozhodnutím, jak používat dluh.

(převzato a přeloženo z původního článku Mr. Money Mustache Your Money Can Work Harder than You Can ze dne 30.1.2012)

  • BÝKŮV ZPRAVODAJ

    Nezmeškejte žádný nový článek! Býkův zpravodaj vám ho pošle rovnou emailem :)

  • Kategorie