PROČ JSEM SE STAL MUSTACHIÁNEM

Pro ty z vás, kteří pravidelně čtou blog Finančního býka, to není žádná novinka. Stal jsem se mustachiánem. Ačkoli to zní jako název náboženské sekty na Středním východě, ve skutečnosti je to způsob života, jehož cílem je finanční svoboda. Mustachiánství je z anglického ‚mustache‘ (čtěte ‚mastéš‘), což znamená knír. Autorem tohoto názvu je Američan Mr. Money Mustache (Pan peněžní knír).

Princip mustachiánství je založen na dvou jednoduchých rovnicích:

Maximální příjmy – minimální výdaje = maximální úspory

a

Maximální úspory × výnos 7% do akciových fondů = finanční svoboda za pár let

Pokud budete postupovat podle těchto rovnic a ušetříte třeba 35% ze svých příjmů ročně, stanete se finančně svobodnými za pouhých 15 let.

Okruh zájmu

Stephen Covey ve své knize 7 návyků skutečně efektivních lidí nazývá to, čemu věnujeme svůj čas a na co zaměřujeme svoje síly, okruhem zájmu. Patří sem cokoli, čemu ve svém životě věnujeme pozornost, ať už je to náš vlastní život, rodina, práce, anebo něco mimo něj jako politika, sport, uprchlíci…

Ukážu vám to na příkladu. Tohle bych mohl být já:

Proč jsem se stal mustachiánem_ja

A tohle by mohl být můj okruh zájmu:

Proč jsem se stal mustachiánem_okruh zájmu_1

Asi jste si všimli, že některé věci z mého okruhu zájmu nemám vůbec šanci jakkoli ovlivnit jako to, že Donald Trump vyhrál volby a stane se příštím americkým prezidentem. Mohl bych přečíst všechny Trumpovy příspěvky na twitteru, shlédnout všechny jeho předvolební projevy a jít na Staromák demonstrovat proti jeho zvolení, ale stejně bych s tím nic neudělal. Stejné by to bylo i s dalšími věcmi z okruhu mého zájmu. Vývoj světových akcií je dán jejich nabídkou a poptávkou po nich. Na tomto trhu spolu každý den soupeří miliony kupujících a prodávajících o lepší ceny. Působí zde obří fondy spravující bilionová portfolia, globální banky s obrovskou silou a v poslední době také centrální banky s neomezenou likviditou. Jako individuální investor jsem doslova kapkou v moři a vývoj světových akcií nemohu nijak ovlivnit.

Okruh vlivu

V mém okruhu zájmu jsou ale také věci, které mohu přímo ovlivnit a to velmi dobře jako to, kolik peněz utrácím. Každý den činím zcela konkrétní rozhodnutí, za co utrácím své peníze a mám nad tím 100% kontrolu. Nikdo mě nenutí kupovat si nejnovější iPhone a BMW na leasing. Mohu mít v klidu svůj 3 roky starý telefon a jezdit ojetou octavií, moje budoucí já mi za to za pár let poděkuje. Také mám zcela pod svoji kontrolou, do čeho investuji své úspory. Mohu je nechat ležet na spořicím účtu za téměř nulový úrok, anebo je produktivně využít a vydělávat 7% ročně v dividendovém fondu. Za 10 let se při 7% ročním výnosu moje investice zdvojnásobí a já udělám z každé investované koruny dvě.

Věci, které mohu přímo ovlivnit, patří podle Stephena Coveyho do tzv. okruhu vlivu. Ten se nachází uvnitř okruhu zájmu jako jeho podmnožina. Můj okruh vlivu by mohl vypadat třeba takto:

Proč jsem se stal mustachiánem_okruh vlivu_1

Rozšiřování okruhu vlivu

Je pravda, že některé věci z okruhu zájmu skutečně nemůžeme ovlivnit. Můžeme ale svůj okruh vlivu rozšiřovat. Donald Trump by určitě nesouhlasil s tvrzením, že jednotlivec nemůže ovlivnit to, kdo se stane prezidentem. Jinak by 16. června 2015 neohlásil svoji kandidaturu a 8. listopadu 2016 nebyl zvolen 45. prezidentem Spojených států. OK, nemusíte se hned chtít stát prezidentem, ale můžete rozšiřovat svůj okruh vlivu. A na to budete potřebovat dvě věci: čas a peníze.

Obojí vám poskytne finanční svoboda. Až jí dosáhnete, nebudete muset pracovat pro peníze, protože peníze budou pracovat pro vás. Vy se pak budete moci věnovat čemukoli z vašeho okruhu zájmu, čemu jste se dosud nemohli věnovat kvůli nedostatku času a peněz. Tady jsou tři základní scénáře, co budete moci dělat, až dosáhnete finanční svobody:

  1. Dělat stále to samé – ať už děláte cokoli, můžete po získání finanční svobody dělat to samé, ale určitě to budete dělat s větší energií a silou beze strachu a bez nutnosti to dělat kvůli penězům.
  2. Změnit zaměstnání – finanční svoboda vám dá svobodu zvolit si jakékoli zaměstnání budete chtít, aniž byste ho museli dělat pro peníze. Z nešťastného a vystresovaného právníka se tak může stát šťastný a uvolněný fotograf.
  3. Začít podnikat – dosažení finanční svobody vám také umožní opustit jistotu zaměstnání a začít se naplno věnovat tomu, co vás opravdu baví a pro co máte vášeň. Já bych třeba rád renovoval a předělával stará auta na elektrická jako David Benardo z kalifornské společnosti Zelectric Motors. Zabil bych tím z mého okruhu zájmu hned dvě mouchy jednou ranou – mám vášeň pro auta a chci se nějak podílet na snížení následků globálního oteplování.

 

Momentálně o renovaci aut a stavění elektromobilů nevím vůbec nic :) V roce 2003 Jihoafričan Elon Musk o stavění elektromobilů nevěděl také vůbec nic. Dnes je generálním ředitelem nejinovativnější společnosti světa Tesla Motors, o elektromobilech ví úplně všechno a mění tím svět na lepší (a čistější) místo k životu. Možná by se do stavění elektromobilů nikdy nepustil, kdyby v roce 2002 neprodal svůj podíl ve společnosti PayPal za 180 milionů dolarů, což mu zajistilo finanční svobodu a svobodu pustit se do realizace svých snů. Podle jeho mínění se lidé budou věnovat zajímavějším věcem, pokud budou mít zaručený příjem, aniž by záviseli na pracovním příjmu. Řekl to v souvislosti s teoretickým zavedením univerzálního základního příjmu (Universal Basic Income), kdy by každý obyvatel země měl zaručený určitý příjem od státu.

„Lidé budou mít čas dělat jiné věci a složitější, zajímavější věci.“ Elon Musk

Univerzální základní příjem je velmi zajímavým konceptem a zatím ale jen hudbou budoucnosti. Já osobně se místo čekání na příjem od státu zaměřuji na budování své vlastní finanční svobody :) A co vy?

  • BÝKŮV ZPRAVODAJ

    Nezmeškejte žádný nový článek! Býkův zpravodaj vám ho pošle rovnou emailem :)

  • Kategorie