MMM: JAK VYDĚLAT PENÍZE NA AKCIOVÉM TRHU

wall_streetMusím se přiznat, že můj nadpis tohoto článku zní skandálně a podvodně, jako něco, co by poslala společnost na spamování emailem z Las Vegas. Ale také je to zcela přesné, protože já vás skutečně můžu naučit nejlepší způsob, jak vydělávat peníze na akciovém trhu, celý v jediném krátkém příspěvku na blogu.

Někteří z našich čtenářů jsou už pokročilí investoři.. těchto pár lidí už toto všechno znají a tento článek bude jen nošením dříví do lesa.

Ale důvodem, proč to i tak píšu je, že téměř nikdo, s kým se potkávám v každodenním životě, neví vůbec nic o investování, akciovém trhu nebo o velkých veřejně obchodovaných společnostech obecně. Jejich názory na toto téma se pohybují mezi nudou, strachem, nedůvěrou a pokud mají to štěstí, zvědavostí. Nebo pokud nemají to štěstí, troufalou důvěrou ve vlastní schopnosti výrazně „porazit trh“ svojí intuicí.

Tady jsou tři skutečné citace toho, co jsem postupně slyšel od přátel, když jsme se bavili o akciovém trhu.

„Akcie jsou jenom velká ruleta.. nemůžeš si jít zaplavat s těmi žraloky z Wall Street – oni tě prostě sežerou!“

„Nevím, v čem mám své peníze na důchod.. prostě jsem zaškrtnul nějaký políčka na formuláři, když jsem nastoupil do práce, ale ve skutečnosti tomu vůbec nerozumím.“

„Vůbec nevěřím podílovým fondům – vyznám se v tom natolik, abych si udělal svůj vlastní průzkum a dokážu si vybrat jednotlivé vítězné akcie.. mám nějaké akcie Apple, Google, nějaké akcie v ropě/zlatě/prasečích nožičkách/čemkoli……“

Všechny tyto tři přístupy jsou pochopitelné, ale mylné. Jejich nálada je opodstatněná a jsem rád, že tito lidé mají alespoň nějaký názor, ale každý z nich představuje nedostatek znalostí o statistice, která stojí za celým tímto systémem. Znát podstatu trhu je klíčové k tomu, abyste byli schopni postupně investovat obrovské částky svých peněz s naprostou jistotou, že neděláte nějakou pitomost.

Získat tuto jistotu stojí za to, protože investovat vědomě do akcií byla vždy ta nejlepší jedna jediná věc, kterou můžete udělat se svými penězi, pro dosažení celoživotního příjmu s naprosto nulovým úsilím na vaší straně.

Začněme se základy – co je akcie?

Je to kousek společnosti, kterou skutečně vlastníte. Pokud vlastníte akcii, máte právo (ale ne povinnost) zúčastnit se setkání akcionářů té společnosti, hlasovat o rozhodnutích důležitých pro společnost a máte právo na podíl na jakémkoli zisku, který společnost v budoucnu vytvoří. Tomuto podílu na zisku se říká dividenda. V některých společnostech, obzvlášť v těch menších a mladších, si společnost zvolí (se svolením svých akcionářů) reinvestovat dividendy, aby pomohly společnosti zvyšovat zisky ještě rychleji. V teorii to znamená, že budete dostávat více dividend v budoucnu. Tudíž, skutečná hodnota, která stojí za jakoukoli akcií nějaké společnosti, je právo získávat z ní nekonečný tok dividend. Např. stará dlouhodobě vydělávající společnost Lockheed Martin nyní vyplácí 3,8% roční dividendu a přitom roste pomalu, zatímco Apple Computer, která sama sebe považuje za rychle rostoucí společnost, aktuálně vyplácí nulovou dividendu a reinvestuje všechny své zisky pro dosažení rychlejšího růstu.

Proč jdou akcie tak moc nahoru a dolů?

Skutečná hodnota akcie je založená na objemu dividend, které ta akcie bude postupně skutečně vyplácet vám, akcionáři. Dividenda závisí pouze na tom, kolik ta společnost vydělá peněz. Ale nikdo ve skutečnosti neví dopředu, kolik peněz ta společnost bude vydělávat – existuje jen velké množství rozdílných názorů. Každý den se miliony investorů a analytiků honí sem a tam a dělají si starosti, kolik peněz bude každá společnost vydělávat v budoucnu.

„Libyjský lid se bouří! To vytvoří na světě nedostatek ropy, takže ceny půjdou nahoru! Ropné společnosti mají teď vyšší hodnotu! Nakupujte! Nakupujte!“.

„Americká ekonomika zpomaluje! To znamená, že lidé budou MÉNĚ jezdit autem za nákupy a budou kupovat méně benzínu! Poptávka po ropě půjde dolů a ropné společnosti budou vydělávat méně! Prodávejte! Prodávejte!“.

Je to takovýto nekonečný hukot pro každou jednotlivou akcii, pro každou jednotlivou akciovou burzu po celém světě.

Když jsou akcie tak bláznivé, jak na nich můžu vydělat peníze?

Protože v DLOUHÉM období se ukazuje, že se všechny tyto spekulace a volatilita vždy vzájemně vyruší na absolutní nulu. Hodnota akcií půjde nahoru současně s tím, jak zisky příslušných společností jdou nahoru. Část vytvářených zisků vždy poteče směrem k akcionářům ve formě dividend. A všechno tohle se děje díky přirozené vynalézavosti pracovitých lidí vytvářejících se ziskem věci a dělajích pokrok v rozšiřování našich znalostí a technologie, čímž nás všechny dělají produktivnějšími v každé oblasti. Může přijít doba, kdy už nebudeme mít žádný pokrok, ale na základě skutečnosti, že tady stále jezdíme v tancích spalujících benzín a Home Depot stále provádí všechny své výpočty na počítačích se zelenými znaky na černé obrazovce, které vás hodí na začátek objednávky, když uděláte při ťukání chybu, řekl bych, že nám ještě zbývá alespoň délka jednoho života než se dostaneme do této oblasti.

Takže, akcie jdou nahoru a postupně vyplácejí dividendy a tohle dělaly od počátku moderního obchodování. Celkový výnos dává velmi nerovnoměrný, ale celkem spolehlivý průměr 10 procent ročně před započtením inflace, 7 procent po započtení inflace. 5 z těch 7 procent přichází formou růstu cen akcií a ta další 2 jdou z dividendových plateb od společnosti rovnou k vám. Když jste ve své fázi budování, prostě jen necháte ty dividendy automaticky reinvestovat do více akcií, což vytváří pěkný složený efekt.

Ale KTERÉ akcie si chci koupit, abych vydělal tyhle peníze zdarma?

Tohle je ta jednodušší část. Koupíte si je VŠECHNY. Nejchytřejší lidé na světě vytvořili za posledních 40 let neuvěřitelné studie na toto téma. Zjistili to, že nejlepší způsob, jak vydělat peníze na akciovém trhu, je jednoduše si koupit „fond založený na akciovém indexu“, což je podílový fond, který automaticky nakupuje vhodný poměr každé významné akcie na akciovém trhu ve vaší zemi bez jakýchkoli kouzel a hádání, která akcie je lepší než jiné.

Důvodem, proč fond založený na akciovém indexu statisticky vyhrává je, že může být řízen jednoduchým automatizovaným souborem pravidel – nepotřebuje platit frajerské obchodníky s platem $350 mil., kteří kousek vedle řídí „agresivní růstový fond“. Protože existují miliony lidí, jak chytrých, tak blbých, handrkujících se o cenu každé akcie, fond založený na akciovém indexu těží i trpí ze všech výkonů jednotlivých akcií. Ale v celku dostanete průměrný výkon toho všeho handrkování.

Když sestoupíte dolů a pokusíte se sami o nějaké to handrkování, můžete se dostat nad nebo drasticky pod průměr, ale jak se ukazuje, nemůžete předem odhadnout, kteří handrkovači (včetně vás) vyhrají a kteří prohrají. Jediné, co můžete odhadnout je, že váš průměrný výkon, když si koupíte dost těchto fondů, se bude rovnat výkonu trhu jako celku minus objem poplatků, které si účtuje váš podílový fond. Takže, když si vyberete fond založený na akciovém trhu s nejnižšími poplatky, automaticky vyhráváte. Nekonečné statistické analýzy to potvrzují znova a znova. Pokud mi nevěříte, přečtěte si knihu „A Random Walk Down Wall Street“ nebo si vyhledejte autora John Bogle / Bogleheads / a nadaci samotné společnosti Vanguard.

Ale můj strýc si jednou koupil nějaké akcie a prodal je s velkým ziskem! A taky, když jsou fondy založené na akciovém indexu opravdu statisticky nejlepší volbou, proč stále existují tisíce značkových podílových fondů a frajerský obchodníci?

Ze stejného důvodu jako existuje Las Vegas a lidé stále řídí SUVčka. Lidé jsou iracionální bytosti a je vědecky dokázáno, že přeceňujeme naše vlastní schopnosti investovat (a sázet) a žádná ukázka znalostí dotčeným lidem to nemůže úplně vyloučit. Mám pár dokonale inteligentních přátel, kteří stále věří, že mají „štěstí“ v hrách s náhodným vítězem, ačkoli jakýkoli vědec na světě může rychle provést experiment, ve kterém nevyvratitelně prokáže neexistenci jakékoli formy štěstí. Jediný nástroj, který můžete opravdu použít, je statistická pravděpodobnost a tím, že nakoupíte průměr trhu a snížíte své investiční náklady, zlepšujete své statistické šance.

OK, fajn. Které fondy navázané na akciový index chci?

Je jeden král mezi fondy navázanými na akciový index, který vám vaše rozhodnutí usnadní. Vanguard Total Stock Market Index Fund kopíruje akciový index celé americké ekonomiky. Jeho nákladový poměr je 0,17%. To znamená, že na každých $100.000 (= 2.000.000 Kč) akcií, které vlastníte, si odečtou $170 (= 3.400 Kč) ročně z jejich výnosů, z čehož zaplatí své kanceláře a náklady obchodování. Některé fondy si účtují 10-20krát vyšší poplatky. Takže pokud se díváte na varianty s příspěvkem od zaměstnavatele, zkuste si najít fond navázaný na celkový akciový index (nebo přinejmenším nejbližšího příbuzného fondu navázaného na index S&P 500) a porovnejte si jeho nákladový poměr s 0,17%.

Co je S&P 500? Je to souhrn akcií 500 největších společností ve Spojených státech, a tedy ve většině světa. Všechny jsou to nadnárodní společnosti, takže těží z růstu po celém světě. Pokud opravdu chcete investovat bez obav, S&P představuje dobrou sázku. Pokud si koupíte akciový index menší země jako Kanada, stále to bude dobrá sázka, ale s vyšší volatilitou. (Během technologického boomu v devadesátých letech představovala tehdy společnost Nortel 70% hodnoty celého kanadského akciového trhu. Tato společnost je nyní zbankrotovaná, takže si dokážete představit, jak to dolehlo na investory zainvestované pouze v kanadském indexu. Nyní je Kanada novou Saudskou Arábií v oblasti ropných exportů, takže její index znovu jede nahoru na vlně akcií ropných společností. Já bych nesázel svůj celý knír ani na tuto jednu komoditu).

Co zahraniční akcie? Někteří lidé chtějí jít s dobou a kupují mezinárodní akciové indexy, kterým se může dařit, když Spojené státy trpí (jako tomu bylo nedávno). Je to v pořádku za předpokladu, že rozumíte tomu, že to je jen další forma snažení se přechytračit základní akciový index. Pokud to děláte, tvrdíte, že věříte tomu, že akciové indexy jiných zemí jsou více podhodnocené v porovnání s budoucím růstem, než je americký trh. Spojené státy jsou tradičně nejpřátelštější zemí na světě pro podnikání, takže jejich akciový index mívá nejvyšší výkonnost po zohlednění svého nižšího rizika a volatility ve srovnání s, řekněme, vsazením všech svých žetonů na Rusko nebo Čínu. Může a nemusí se to v budoucnu vyplatit – jen chci poukázat na to, že většina lidí prostě dělá rozhodnutí na základě chvilkového rozmaru, něco jako „Čína je teď tak rozjetá, začínají vládnout světu!“. Zatímco k opravdovému racionálnímu zdůvodnění investování v zahraničí byste museli být velmi sofistikovaní investoři a skutečně rozumět tomu, PROČ to děláte.

Takže tady to máte – ve dvou slovech: Vanguard.com a VTSMX. V Kanadě se podívejte na TD Waterhouse a jejich vlastní řadu fondů a dejte mi vědět, jestli máte nějaké otázky na to, co jste tam našli – MMM má kanadský investiční expertní panel, který nám může pomoct.

Investujte!

(převzato a přeloženo z původního článku Mr. Money Mustache How to Make Money in the Stock Market ze dne 18.5.2011)

  • BÝKŮV ZPRAVODAJ

    Nezmeškejte žádný nový článek! Býkův zpravodaj vám ho pošle rovnou emailem :)

  • Kategorie