MMM: KÁMO, KDE JE MŮJ 7% VÝNOS Z INVESTIC?

Ve většině mých příkladů malých úspor, které se časem nasčítají, předpokládám, že vy, kdo spoříte, nejen, že peníze spoříte, ale investujete za nějaký složený úrok. Např. jsem jednou uvedl, že ušetření $25 (=500 Kč) týdně vynecháním jídla v restauraci se nasčítá na zhruba $19.200 (=384.000 Kč) za 10 let. Abych získal tato čísla, předpokládám, že investujete těch $25 (=500 Kč) týdně do imaginární investice, která o trochu nabývá na hodnotě každý měsíc s celkovým výnosem 7% ročně. Bez tohoto složeného úročení by se těch $25 (=500 Kč) stále nasčítalo na velké číslo.. ale bylo by to $13.000 (=260.000 Kč) místo $19.200 (=384.000 Kč).

Je to realistické? Mnoho lidí zpochybňovalo můj optimismus. A jiní zpochybňovali můj pesimismus: Dave Ramsey vždy opakuje frázi, že „výnos akciového trhu byl v průměru 12% za posledních 70 let, tak proč počítám se 7%“?

K dobru pesimistů je pravda, že člověk investující sérii měsíčních plateb do amerických akcií za posledních 10 let až do teď, 6. června 2011, by měl složený výnos jen 2,3% ročně. Po započtení inflace je to ještě horší: hodnota investice je o méně než 1% vyšší, než byla před deseti lety.

Proč k tomu došlo? Abychom to zjistili, podíváme se na graf indexu S&P 500 za poslední super-volatilní období deseti let:

Jak můžete vidět, akciový index je teď velmi blízko hodnotám, kde byl před deseti lety. Jediné, co vytvořilo dokonce ten maličký roční výnos 2,3% ročně, který jsem zmínil, byly čtvrtletní dividendy, které byste byli dostali (ty přidaly těsně pod 2% ročně) a malý benefit z průměrování nákladů (nakupováním, řekněme, akcie za $1000 (=20.000 Kč) měsíčně, byste jich automaticky nakoupili více během měsíců, kdy byly akcie ve výprodeji jako v letech 2002 a 2008).

Takže, když je akciový trh tak volatilní, jak od něj můžeme očekávat, že může být použit jako plán pro důchod v krátkém čase?

Naneštěstí nemohu poskytnout žádné garance. Ale můžu nabídnout zajímavý příklad, jak je to statisticky nepravděpodobné, že se to stane během jakéhokoliv vybraného 10letého období, volně přeloženo z knihy o akciovém trhu, kterou náhodou zrovna čtu.

Představte si, že byste mohli letět tam a zpět do jakéhokoliv roku mezi 1950 a dneškem. A mohli byste testovat výnosy akciového trhu ve všech možných obdobích v tomto rozpětí. Např.: změřit výnos za jednoleté období od ledna 1950 do ledna 1951. Potom změřit období od února 1950 do února 1951. A tak dále přes stovky všech možných hypotetických jednoletých investic.

Potom zopakovat celý tento test pro všechny možné 5leté období držení investice. A 10leté odbobí. A 15, 20 a 25leté období.

Když použijete stroj času nebo jen běžný počítač pro vytvoření všech těchto testů, dostanete docela pěkné výsledky. Podívejte se, jak rychle se volatilita akciového trhu s časem vyhladí.

1leté období držby: Nejhorší: -37% (a to bylo v roce 2008!) Nejlepší: +52.62%
5leté období držby: Nejhorší: -2.35% Nejlepší: +28.55%
10leté období držby: Nejhorší: -1.38% Nejlepší: +19.35%
15leté období držby: Nejhorší: +4.31% Nejlepší: +18.93%
20leté období držby: Nejhorší: +6.53% Nejlepší: 17.87%
25leté období držby: Nejhorší: +7.94% Nejlepší: +17.24%

Průměr všech období je samozřejmě průměrný roční výnos akciového trhu za celé období, který je okolo 11,1%.

Po zohlednění inflace by se toto roční číslo 11,1% změnilo na 7,16% za obdobé 1950-2011. (Inflace byla velmi vysoká v osmdesátých letech, takže průměr v tomto příkladu je 4% místo 2-3% aktuálně odhadovaných pro naši vlastní budoucnost).

Takže co budete dělat, když se vám stane, že se trefíte do špatného 10letého období a vaše úspory nerostou tak, jak očekáváte? Protože jsem vytvořil většinu svých vlastních úspor na důchod v minulém desetiletí, sám jsem na této lodi.

Řešení, které rád používám, je zůstat flexibilní. Nakonec jsem zůstal pracovat déle, než jsem původně plánoval, kvůli fluktuacím akciového trhu a během jeho slabých let jsem se raději rozhodl utrácet méně, než si vybírat úspory těsně po krachu akciového trhu v roce 2008. Také se mi líbí myšlenka nechat si v mé lokalitě dům na pronajímání jako součást mého portfolia a vždy si nechávám dveře otevřené pro jakékoli množství práce na přivydělání, které můžu potřebovat.

Existují také méně rizikové investice, které můžete učinit – kombinování akcií a dluhopisů a jiné stabilnější (ale v průměru méně výnosné) investice je velmi standardní rada pro lidi, kteří se blíží důchodovému věku. Tyto kombinace si zaslouží svůj vlastní článek pro unikátní situaci mustachiánského investora, protože někteří z nás mohou právě dělat svůj první investiční vklad jako čerství absolventi a přece být méně než 10 let od důchodu!

Ale mezitím můžeme říci alespoň toto: Pokud plánujete důchodový příjem, který je celkem pohodový, řekněme $40.000 (=800.000 Kč) ročně pro malou až středně velkou rodinu, máte spoustu špeku, který můžete shodit v případě poklesu trhu.

V průměru, když bude akciový trh pokračovat ve své historické výkonnosti, bude vaše investice vynášet kolem 7% ročně dokonce i po započtení inflace. Ale abyste získali plný benefit těchto 7%, potřebujete strategicky vaše výdaje načasovat: snížit výdaje, pokud se trefíte do špatných let akciového trhu na začátku vašeho brzkého důchodu. Potom je můžete znovu nakopnout během budoucího boomu.

Pokud to zní příliš komplikovaně, můžete samozřejmě jen pracovat další rok navíc a vybudovat své portfolio ještě více. Ale když jste muž, který si myslí, že flexibilita a brzký důchod jsou oboje součástí stejného balíčku, dávám přednost podstoupit trochu více rizika výměnou za více volného času dříve během svého života. Dokonce i během jednoho z nejhorších 10letých období v historii akciového trhu musím hlásit: doposud vše šlape.

Na téma investování do akcií je toho samozřejmě mnohem víc, co říct. Poslední dobou jsem na toto téma četl více knih než obvykle jako pokus zodpovědět různé neočekávané odpovědi, které lidé posílali do centrály MMM. Bylo pro mě celkem cenné slyšet o situacích tolika dalších lidí. Ty otázky mě donutily naučit se více také pro svůj užitek. Toto všechno inpirovalo celou sérii článků o akciovém trhu, takže nechť investiční série začne!

(převzato a přeloženo z původního článku Mr. Money Mustache Dude, where’s my 7% Investment Return? ze dne 6.6.2011)

  • BÝKŮV ZPRAVODAJ

    Nezmeškejte žádný nový článek! Býkův zpravodaj vám ho pošle rovnou emailem :)

  • Kategorie