5 TIPŮ, JAK UŠETŘIT PENÍZE A ZA 10 LET MÍT MILION

cartoon drawing of money coin falling on pig money box1. Dodatečné příjmy

Také jste někdy dostali peníze navíc, se kterými jste vůbec nepočítali, jako třeba odměnu nebo bonus v zaměstnání, jednorázový příjem za splnění velké zakázky v podnikání nebo jste třeba nějaké peníze zdědili? Vsadím se, že ano. Otázka ale je, jak jste s těmito penězi naložili? Mohli jste je utratit a za peníze jet na hezkou dovolenou, koupit si novou televizi nebo si pořídit lepší auto. Utratit ale také znamená zabít. Když utratíte krávu, už z ní nikdy nebudete mít pravidelný příjem mléka. Když si ji ale necháte, bude pro vás produkovat mléko a přinášet vám užitek. S penězi je to stejné. Když je utratíte, jsou nenávratně pryč. Když je necháte produktivně pracovat pro vás, budete z nich mít užitek do konce života.

Kdykoli mám nějaké dodatečné příjmy, se kterými můj rozpočet nepočítá, pošlu je hned na investici do dividendového fondu. Platí to jak pro příjmy navíc jednorázové (odměna, bonus), tak pravidelné (zvýšení platu). Takové šetření mě nestojí žádnou námahu a nic pro něj nemusím obětovat. Zároveň ale moje finanční pozice sílí. Když jsem zdědil po babičce 50.000 Kč, místo toho, abych je utratil za luxusní dovolenou, jsem je hned poslal pro mě pracovat do dividendového fondu se 7% výnosem za rok. Po deseti letech se tato částka zdvojnásobí na zhruba 100.000 Kč. Peníze pracují pro mě.

2. Vyřešte svoji potřebu zdarma

Možná rádi děláte nějakou aktivitu, která stojí nějaké peníze, a nechcete se ji vzdávat. Možná ale také existuje způsob, jak se této aktivity nevzdávat a přitom za ni neplatit (anebo podstatně méně).

Já jsem téměř patnáct let chodil cvičit do posilovny. Bavilo mě to, udržovalo mě to v kondici a taky to stálo nějaké peníze. Jeden vstup zhruba 55 Kč*. K tomu proteinový nebo sacharidový nápoj za 20 Kč a jedna návštěva fitka se vyšplhala na 75 Kč. V průměru jsem chodil 2x týdně. Ročně mě fitko vyšlo za posledních 6 let zhruba na 8.260 Kč. Za 10 let by to bylo 82.600 Kč a kdybych tyto peníze ušetřil a zhodnocoval je s výnosem 7% ročně, bylo by to po deseti letech 115.000 Kč. Docela slušné peníze na to, aby si je Finanční býk nechal pro sebe :)

Paradoxně finanční důvod pro změnu byl pro mě až na druhém místě. Fitko už mě prostě přestalo bavit. Nedávalo mi už smysl si doma sbalit tepláky, jet zastávku metrem, tam vystoupit, dojít do fitka, převléknout se, zacvičit si (často byly stroje obsazené), znovu se převléknout a jet zpátky domů. Asi před dvěma lety jsem objevil první venkovní fitness park. Skvělé, cvičení venku a ještě zdarma! Byl to první krok, ale ještě ne úplný, stále jsem cvičil víceméně to samé, co ve fitku, ale už jsem přidával více cviků s vahou vlastního těla. Letos jsem se dostal ke kalisthenice a našel jsem to pravé, cvičím mnohem přirozeněji pouze s vlastním tělem místo nepřirozených pohybů na strojích, jsem venku na čerstvém vzduchu a ještě je to celé naprosto zdarma :)

* Nikdy jsem naštěstí nepodlehl vábení nafintěných fitcenter se vstupným 200 Kč, ale zůstal jsem u starého dobrého fitka, kde sice sprchy moc vábně nevoněly a stroje byly dlouholetým používáním řádně obouchané, ale cílem zde bylo dát si pořádně do těla a ne jen ukázat svůj nažehlený outfit z nejnovější kolekce, na baru si dát nejdražší protejňák z nabídky, poklásobit s barmankou a dát na facebook selfíčko s imaginárními kapkami potu na čele.

3. Myslete dlouhodobě

Největší chyba, kterou jsem při řízení svých peněz před pár lety dělal, byla taková, že jsem neměl dlouhodobou vizi, kam chci finančně za několik let dojít. Vydělával jsem peníze, utrácel je a dařilo se mi i něco uspořit. Tím to ale končilo. Jakmile jsem si stanovil svoji vizi finanční svobody s konkrétním cílem (stát se finančně svobodným do svých 40 let), vytvořil jsem si 10letý plán, jak toho dosáhnout. Jeho součástí je i roční rozpočet, kde si pečlivě plánuji všechny své výdaje. Mám zde zahrnuty nejen běžné výdaje jako jídlo, bydlení a benzín, ale také nepravidelné výdaje jako servis auta a dovolená.

Jakmile jsem viděl všechny své výdaje v horizontu celého roku a 10 let, najednou mi bylo jasné, které výdaje jsou pro mě důležité a které ne. Moc rád bych si koupil iPad, byla by to skvělá hračka na surfování po internetu na gauči. A ten design je vážně úchvatný! Stál by mě nejméně 10.000 Kč. Určitě bych si ho mohl dovolit, ale nekoupím si ho. Alespoň ne teď. Víte proč? Protože by tento výdaj nebyl v souladu s mým dlouhodobým cílem. Když si iPad teď nekoupím, stane se něco špatného s mým životem? Budu méně šťastný? Ne. Stane se jen to, že si ho prostě teď nekoupím.

Nechám si jeho koupi až na chvíli, kdy si ho budu moct skutečně dovolit. Do té doby pošlu mých 10.000 Kč do dividendového fondu, aby tam pro mě pracovaly. Po deseti letech budu mít z této částky už téměř 20.000 Kč.

4. Udělejte si pořádek v penězích

Dlouhodobý pohled na své peníze má jednu základní podmínku. Musíte mít o svých příjmech a výdajích přehled. Můj kamarád Tomáš tomu říká mít pořádek v penězích. Základem je vést si přehled o všech svých příjmech a výdajích. A když říkám všech, myslím tím opravdu všech! Musíte naprosto přesně vědět, co dělá každá vaše koruna. Já si vedu přehled o svých příjmech a výdajích v excelovské tabulce**.

Pořádek ve svých penězích mám od doby, kdy pracuju na plný úvazek. Umožnilo mi to ušetřit alespoň 20% ze svých příjmů ročně. Bez přehledu o svých příjmech a výdajích bych se dostal stěží na obvyklých 10% ročně. Internet za 500,- měsíčně? Nesmysl. Bohatě mi stačí „pomalý“ za 200,- a pomalý vůbec není. Nové BMW na leasing? Ani omylem, jezdím ojetou octavií. Nový smartphone každý rok? Ten starý mi ještě velmi dobře slouží a stejně využiju asi tak 1% jeho funkcí :) Díky přehledu o svých penězích dokážu ušetřit určitě 3.000 Kč měsíčně, které bych jinak utratil. Za rok je to 36.000 Kč a za 10 let 360.000 Kč. Při 7% ročním zhodnocení je to za 10 let zhruba 500.000 Kč.

**Existuje i celá řada aplikací na mobilní telefony jako třeba Mint, Toshl nebo You Need A Budget.

5. Zdarma zvyšte své příjmy

Zdaleka ne vždy využíváme všech možností, které máme v oblasti svých příjmů. Já jsem např. dlouho nevyužíval příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění. Tehdy se mi to nezdálo jako ideální způsob ukládání peněz a kvůli „blbým“ třem stovkám jsem se nechtěl obtěžovat s jeho zřizováním. Sice to pro mě opravdu není optimální investiční produkt, s příspěvkem zaměstnavatele už je ale mnohem zajímavější. Za 5 let, kdy jsem ho nevyužíval, mi uteklo 300 Kč měsíčně, 3.600 Kč ročně a 18.000 Kč za celou tu dobu. Za deset let už by to bylo 36.000 Kč. Dnes už stejnou chybu nedělám a dostávám příspěvek od svého zaměstnavatele na důchodové spoření a životní pojištění v plné výši. Za 10 let to bude zhruba 215.000 Kč.

  • BÝKŮV ZPRAVODAJ

    Nezmeškejte žádný nový článek! Býkův zpravodaj vám ho pošle rovnou emailem :)

  • Kategorie