MMM: POKUD NEBOHATNETE JAKO DVACÁTNÍCI, DĚLÁTE TO ŠPATNĚ

náhledový obrázek - getting rich in your 20sJakmile se ve zprávách objeví v oblasti osobních financí něco neobvykle zajímavého, Mr. Money Mustache se o tom dozví. Naše poctivá síť dobrovolných mustachiánských špionů pročesává a filtruje ze světa informace, perly moudrosti i kuličky hnoje komických dezinformací. Ačkoli jsem učinil kroky, abych zůstal na nízkoinformační dietě, stále rád slyším o finančních trendech v naší společnosti, protože celý tento blog je o změně trendů.

Takže mi lidé posílají novinky o malých domečcích, přelomových změnách v urbanistickém plánování, lidech, kteří zvládnou prošustrovat dokonce dva platy ze Silicon Valley a vypadají, že nemají ani ponětí, kam se to všechno podělo, a hráči první ligy jako hráč amerického fotbalu John Urschell z NFL, o kterém se ví, že spává ve svém Nissanu Versa*. Svět se zdá svěžejší, když vidí příklady lidí s velkým majetkem žijící životním stylem s podprůměrnou spotřebou.

Ale jeden z nejzajímavějších článků z poslední doby se poslední měsíc šířil přes sociální média a rozvášnil mnoho mustachiánů, protože kombinuje právě tak akorát odvážného a povznášejícího „Fuck Yeah“ náhledu do dobrého života s dobře myšlenými, ale strašlivě špatnými závěry. Je velmi dobře napsaný a velmi přesvědčivý. S 2,3 miliony lajků na Facebooku (z 1,2 mil. o doby, kdy jsem se naposledy podíval) pravděpodobně zblbnul tisíce lidí páchajících finanční sebevraždu, aby si mysleli, že své životy vůbec nesabotují. Myslím si, že ve skutečnosti se tento článek stal virálním, protože říká lidem přesně to, co chtějí slyšet: „Jděte do toho, buďte nezodpovědní a bavte se. Tohle je cesta k lepší budoucnosti.“

Tento článek se jmenuje „Pokud spoříte jako dvacátníci, děláte to špatně.“ Abych byl fér, musím na začátek říct, že se objevil na Elite Daily, který je něco jako notorický chrlič obsahu typu přepošli-to-svým-přátelům-na-facebooku se senzačními nadpisy článků. Ale za tím článkem jsou nějaké rozumné myšlenky a souhlasil jsem asi s polovinou z něj, takže stojí za to právě tady pořádně zesměšnit jeho závěry, abychom napravili internet.

Takže autorka Lauren Martin vypadá jako zábavu milující mladá žena z New Yorku. Protože jsem tam nedávno strávil pár dní s ťukáním skleniček ve stylu „Ha ha haaa, nejsou naše životy tak prosperující!“ v drahých restauracích s atraktivními lidmi z byznysu a lahodným jídlem létajícím všude okolo, mám čerstvé zážitky z tohoto životního stylu. Vytvoří vám to pocit moci a cítit se mocně je dobrý předpoklad pro to stát se mocnými – získat sílu žít šťastný a úžasný život.

Takže ona jde do tohoto vyprávění, jak přišla do tohoto města s přespříliš spořivým přístupem, strachovala se o peníze a nedopřála si potěšení z restaurací, klubů a ježdění taxíky. Moudřejší přítel ji dodal odvahu, aby se uvolnila: „Nespoř peníze. Vydělávej víc peněz.“

To vede k řadě nadšených prohlášení jako tyto:

„Pokud žijete svůj život kolem svého důchodového účtu, můžete také odejít do důchodu hned. Nemůžete zanechat v tomto světě stopu, pokud jste příliš laciní, abyste v něm žili.

Když si odříkáte ten luxus užít si svých peněz, popíráte tím celý smysl jejich vydělávání.

Když jste dvacátníci, není čas spořit, ale je čas riskovat. S 200 dolarů (=4 tis. korun) měsíčně neuděláte žádné terno tak jako když vám přidají ročně 60 000 dolarů (= 1,2 mil. korun) poté, co strávíte tolik večerů networkingem.“

Zní to rozumně, že? Jak bych mohl s něčím z toho nesouhlasit?

Nesouhlasím s tím, protože jsem byl přesně na tom samém místě. Dorazil jsem do svých dvacátých let s přesně takovým jiskřivým nadšením pro velké město, zábavné večery venku, rychlý postup v kariéře a žití naplno. Mnoho motivovaných mladých lidí se objeví se stejnými sny.

Rozdíl ale je, jak vyjdete z těchto dvacátých let. Při nejlepším vám ty rady nahoře přinesou pár pěkných vzpomínek, dobrou kariéru, trochu větší šířku v pase a slabší játra a zanedbatelný majetek. Lepší než průměrný osud, ale obrovská ztráta příležitosti podle mého názoru.

Pouze s kosmetickou úpravou finanční strategie jsem vyšel se stejně vzrušující dekádou zážitků, dobrými přáteli na celém kontinentě a krásnou a skvělou nastávající manželkou. S přidanými benefity tvrdé skořápky brnění bitev života z exploze staré dobré tvrdé práce a obětování se a lepší částí milionu dolarů, který pokračuje podporováním dobrého života a roste dodneška právě před mými 41. narozeninami.

Protože o tom jsou vaše dvacátá léta. To je čas pro práci. Opravdu, ale opravdu nejlepší čas vašeho života pořádně makat a vytvořit si exponencionálně rostoucí sněhovou kouli peněz, dovedností a přátelství. Váš mozek nikdy nebude víc nasávat jako houba a neunavitelný. Nikdy se nebudete cítit více motivováni a méně cinyčtí než teď. A už nikdy v životě nebudete mít dalších deset let svobody před staráním se o děti. Pro těch zhruba 90% lidí, kteří jednou plánují mít děti, všimněte si následujících dvou střípků moudrosti:

  • Bez ohledu na to, jak moc rádi teď pracujete, můžete zestárnout… kurva rychle.
  • S dětmi je mnohem více práce, než si dokážete představit, což zrychluje výše uvedené stárnutí.

Dneska mývají lidé děti ve svých třiceti letech. Pokud se o to pokusíte s ničím jiným než kariérou s dobrým networkingem a kocovinou, život bude stát za hovno. Musíte být dostatečně daleko od finančního útesu bez obav, jak zaplatíte další kolo složenek, když přijdete o práci. Funguje to ještě lépe, pokud jste v tento okamžik zcela finančně nezávislí.

Mějte potěšení z tvoření, ne spotřebovávání

Článek na Elite Daily staví svůj příběh na postupu v kariéře, networkingu a socializaci. Všechno to jsou určitě dobré věci, ale také trochu iluzorní. Všichni rád fantazírujeme o přidání platu ve výši 60 000 dolarů (=1,2 mil. korun; pozn. překladu: ročně), které přinese pití těch pravých namíchaných drinků ve společnosti těch pravých lidí, co mají vliv. A samozřejmě takovéhle věci se občas opravdu dějí. Ale mít to jako svoji skutečnou strategii k tomu dostat se dopředu je asi tak chytré jako sázet na svá šťastná čísla poctivě každý týden a modlit se za velkou výhru. Ve skutečném životě (dokonce i ve skutečném životě v New Yorku), jste placeni za to, že si poradíte s opravdu náročnýma sračkama, lépe než by to dokázal kdokoli jiný.

To znamená hrát si s podrobnými, obrovskými spreadsheety v 23:56 tak, abyste mohli v 2:30 ráno vymazlit a odeslat působivě běžný email. Nebo vnořit svůj mozek do zdrojového kódu a programovacích oken rozložených po třech 34palcových obrazovkách na svém stole, když vytváříte software v zenovém tichu v 6h ráno předtím, než se kdokoli jiný objeví v práci. Nebo po-pětapadesáté znovu upravovat a znovu hledat informace pro svůj nejnovější článek do Elite Daily, aby byl ještě lepší a virálnější než kterýkoliv jiný článek předtím. To znamená trénovat své tělo a mysl v hodinách mimo pracovní dobu, abyste mohli podávat lepší výkony než kdokoli jiný v pracovní době. Nasávat knížky o investování, psychologii a výživě. Činky a tyče na shyby ve vašem bytě na místě, kde vaši vrstevníci mají kabelky Louis Vuitton a produkty od Applu. Míchanou zeleninu v lednici ve svém bytě, kde vaši vrstevníci mají red bull a flašky vodky za 50 dolarů (= 1 000 korun).

Samozřejmě život je víc než jen práce. Okolo ní je spousta prostoru na zasmání se na nad dobrou tequillou a mrknutí nad tajnými zásobami trávy. Můžete tancovat a hodovat a mít nerozumné románky a pobíhat na party ve střešním bytě nějakých miliardářů. Ale tyhle věci jsou jen třešnička na dortu. Nepostaví dobré základy. Práce je dobrý základ a všechny ostatní aktivity musejí být opatrně měřeny, aby zapadly okolo toho jádra práce.

Jakmile se stanete opravdu bohatým člověkem s businessem topícím se v příležitostech, ale s nedostatkem talentu a běžně se potýkáte s finančními částkami s více než šesti desetinnými místy, začnete vidět, jak toto funguje. Je jednoduché mít úspěšný business, pokud umíte najít opravdu šikovné lidi, kteří jsou ochotni pro opravdu tvrdě pracovat výměnou za vysoký plat. Ale zdá se, že  všichni tito mladší lidé jen chtějí posedávat a dělat networking a pít koktejly. Všichni tvrdí pracanti už řídí své vlastní společnosti. Když najdete toho vzácného vhodného tažného koně, chytnete ho a pokropíte ho penězi a možnostmi doufajíc, že to přijme. Vy musíte být tím osamoceným tažným koněm, který věci dotahuje, zatímco všichni ostatní paří dlouho do noci a žijí na dluh z kreditních karet a podpory od rodičů. Odtud se berou peníze.

Naštěstí je tohle šťastná situace a důvod k oslavě spíše než k obavám. Dělat svoji vrcholnou práci je jádrem lidské spokojenosti. Zaplnit zbytek svého života zábavou kolem tohoto jádra dělá věci ještě lepšími.

Pokud je práce vaším jádrem spíše než kupování si sladkostí, peníze se o sebe automaticky postarají. To znamená, že nemusíte bolestivě omezovat svůj životní styl, abyste ušmudlali pár procent z vašich příjmů na úspory. Místo toho důkladně vytvoříte svůj životní styl tak, abyste si udrželi a investovali více než polovinu toho, co vyděláte. Ne stovky ročně. Desítky nebo stovky tisíc ročně (pozn. překladu: v dolarech).

Jasně, že sem tam vyhodíte pár stovek, ale neuděláte něco kompletně zhovadělého jako koupit si skříň za několik tisíc dolarů nebo vzít si nové auto na úvěr. To by pouze odvádělo vaši pozornost od vašich skutečných životních cílů, tak proč byste jim dovolili vzít vám vaši pozornost?

Pracovat s takovou úrovní pozornosti vám přinese neobvykle vysoký příjem. Když to vyvážíte menším množstvím osobního hýčkání, umožní vám to utrácet méně než kdokoli jiný, zatímco budete mít pocit, že žijete jako rocková hvězda. Na konci budete relativně bohatí, zatímco budete pořád celkem mladí a pak si uvědomíte, že jste udělali zatraceně dobrou věc, protože do třiceti let jste připraveni dělat si věci po svém bez toho, aniž by se vám do cesty stavěla potřeba platit z něčeho účty. To nás vede k poslednímu kousku moudrosti pro dvaceti-něco-leté:

  • Život je mnohem víc než jen když je vám dvacet a pokud to uděláte správně, život je stále větší zábava.

Ti lidé z předměstí, které vidíte, že jsou v depresích a v dluzích a příšerně bez kondice jsou ti, kteří nevzali život do svých rukou ve vašem věku. Ti, kteří jsou svobodní a fit a zdraví jsou ti, kteří kompletně ignorovali rady z článku v Elite Daily.

Kterou cestu si zvolíte pro sebe pro těch 70 let, které následují po vašich dvacátých letech?

* Mezi hráče Major League, kteří žijí spořivým životním stylem, patří John Urschel, Ryan Broyles, Alfred Morris a Daniel Norris.

** A neuražte se Elite D – jste pouze novodobou inkarnací zábavného/názorového časopisu a dokážu si představit, že to je zábavné místo pro práci. Jsem si jistý, že jste zvyklí na kritiku tak jako jsem já. Ale protože jste vstoupili na moje teritorium, jsem si řekl, že by bylo skvělé vás použít jako lekci ve své hodině ;-)

(převzato a přeloženo z původního článku MMM If You’re Not Getting Rich in your 20s, You’re Doing it Wrong ze dne 29.9.2015 na http://www.mrmoneymustache.com/2015/09/29/if-youre-not-getting-rich-in-your-20s-youre-doing-it-wrong/)

  • BÝKŮV ZPRAVODAJ

    Nezmeškejte žádný nový článek! Býkův zpravodaj vám ho pošle rovnou emailem :)

  • Kategorie