5 PRAVIDEL INVESTOVÁNÍ ARNOLDA SCHWARZENEGGERA

Arnold-SchwarzeneggerArnold Schwarzenegger nevydělal svůj první milion kulturistikou, ani hraním ve filmech, ale v nemovitostech. Držel se pěti jednoduchých pravidel, díky kterým se stal milionářem. Stal se jím, protože dělal věci jinak, než ostatní.

„Nikdy nechoďte s davem. Choďte tam, kde nikdo jiný není.“

Tam se totiž dají vydělat úplně jiné peníze, než tam, kam chodí všichni.

 1. MYSLETE JINAK NEŽ OSTATNÍ

Arnold nevydělal jediný dolar tím, že by dělal to, co ostatní. Mnoho let před tím, než se stal úspěšným a slavným sportovcem, hercem a politikem, se živil jako stavební dělník.

Poté, co se přestěhoval z Rakouska do Los Angeles, chtěl získat pracovní povolení, aby si mohl vydělávat na stavbách. Zjistil ale, že vyřízení pracovního povolení trvá několik měsíců.

Nemohl tak dlouho čekat, a tak se svým kamarádem Frankem založil stavební firmu, ve které společně pracovali a najímali další kulturisty jako dělníky. Arnold tak měl blízko k nemovitostem a viděl, jak velké peníze se v tomto odvětví točí.

„Se stavební firmou jsme se často dostávali k přestavbám starších domů a já zanedlouho pochopil, jaký obrovský potenciál se v nich ukrývá. Byly to domy, které jejich majitelé pořídili za 200 000 dolarů, nám zaplatili dalších 10 000 dolarů za rekonstrukci a pak mohli všechno obratem zase prodat za 300 000! Bylo mi jasné, že v tomhle oboru by se daly vydělat slušné peníze.“

Ačkoli se pohyboval v sektoru nemovitostí, sám žádnou nevlastnil a bydlel v podnájmu. Většina lidí se snažila pořídit si vlastní bydlení a vyměnit tak placení nájmu za splácení hypotéky. Arnold ale nikdy nepřemýšlel jako většina lidí a nechtěl si pouze koupit bydlení. Chtěl si koupit investici.

„Já chtěl investici, která by mi vynášela peníze, takže bych hypotéku mohl splácet z nich a nemusel na ni další dlouhé roky vydělávat. Představoval jsem si to tak, že bych začal s malou budovou, vybral si ten nejlepší byt pro sebe a platil náklady tím, že bych pronajímal ty ostatní.“

Kouzlo investování do nemovitostí spočívá v tom, že používáte peníze jiných lidí k tomu, abyste zbohatli. Od banky si půjčíte na počáteční investici, kterou vám splácí vaši nájemníci. Díky finanční páce od banky si tak můžete dovolit s poměrně malým počátečním kapitálem koupit mnohonásobně dražší investici.

„Většina lidí si tehdy kupovala dům, jakmile si to mohli dovolit. Bylo poměrně neobvyklé nakupovat činžovní domy. Ale mně se ta představa moc zamlouvala.“

Většině lidí se představa vysoké půjčky od banky a investice do nájemní nemovitosti nezamlouvá, a proto většina lidí nájemní domy nekupuje. A proto také většina lidí nikdy nezbohatne.

 1. DEJTE DO TOHO VŠECHNO

Když se Arnold rozhodl investovat do nemovitostí, pustil se do toho, jak to měl ve zvyku, na 100%. Nechtěl si jen koupit dům na pronajímání, chtěl se naučit o nemovitostech vše. Chtěl se stát investorem do nemovitostí. Koupě prvního nájemního domu neměla být vrcholem jeho investic, ale teprve začátkem.

„Tím bych se naučil další řemeslo, a až by se mi podařilo investici splatit, mohl bych koupit něco dalšího. Další dva nebo tři roky jsem sondoval situaci. Každý den jsem si v novinách pročítal stránky věnované obchodu s realitami, porovnával ceny a studoval popisy v inzerátech. Nakonec jsem znal snad každý blok domů v Santa Monice.“

Nespokojil se s tím, že si koupí nějaký dům, ale chtěl vědět naprosto přesně, jaký dům kupuje. To vyžadovalo dokonale poznat místní trh s nemovitostmi. Další věc, kterou k úspěšné investici potřeboval, byl počáteční kapitál. Většinu investice mohl zaplatit z peněz od banky, ale také musel část kupní ceny složit z vlastních prostředků. Na to potřeboval tisíce dolarů, které v té době neměl.

Ve své snaze ušetřit co nejvíce peněz na investice byl tak důsledný, že neutratil ani jeden dolar za věci, které nutně nepotřeboval. Když měl jet na filmový festival v Cannes, neměl ani pořádný oblek. Do té doby chodil jen v tričku a teplákách. Lepší oblečení neměl, protože chtěl co nejvíce ušetřit na investice.

„Snažil jsem se každý dolar, který jsem vydělal, investovat tak, aby mi vynesl další dva nebo tři dolary a já byl finančně zajištěný. Peníze utracené za oblečení byly jako vyhozené.“

I když nemáte moc peněz, vždy můžete něco ušetřit a to pak investovat. Záleží na tom, jak moc to chcete. Arnold to chtěl tak moc, že raději chodil jen v teplákách.

„Vždycky jsem byl přesvědčen o tom, že nejdůležitější není to, kolik vyděláte, ale to kolik investujete, kolik si udržíte.“

Většina lidí, jakmile vydělají nějaké peníze, je ihned za něco utratí. Arnold, jakmile vydělal nějaké peníze, hned začal hledat možnosti, jak své peníze investovat a rozmnožit. Jak z každého vydělaného dolaru udělat pomocí investic dva.

 1. UDĚLEJTE Z KAŽDÉHO DOLARU DVA

Když už Arnold dokonale znal každý blok domů v Santa Monice, našel si realitní makléřku, která by mu pomohla najít vhodný bytový dům. Společně našli nájemní dům se šesti byty, který se nabízel za 215 tisíc dolarů. Arnold vybral všechny své úspory, do investice vložil 37 tisíc dolarů ze svých úspor a zbytek si půjčil. Do jednoho bytu se poté nastěhoval a ostatní byty pronajímal.

Příjem z pronájmu bytů mu pokryl jeho vlastní náklady na bydlení. Pro něj to ale byl jen začátek. Vždy hledal nové investiční příležitosti. Jedna se mu naskytla o tři roky později, když dostal nabídku na prodej budovy se ziskem 150 tisíc dolarů. Dokázal tak svoji investici zečtyřnásobit a po celou dobu nemusel platit nájem. Platila mu jej jeho investice.

Aby mohl z každého vydělaného dolaru udělat dva, nemohl se spokojit se ziskem z prodeje budovy, ale investoval dál. S pomocí realitní makléřky našel další vhodnou investici, nájemní budovu s dvanácti byty. Po nějaké době opět nastal čas investici rozšířit.

„Svůj dům s dvanácti byty jsem prodal a koupil za utržené peníze dům s třiceti byty.“

Po tomto obchodu se Arnoldovi splnil jeho další velký sen, vydělal svůj první milion dolarů.

 1. NEBOJTE SE NEÚSPĚCHU

Arnold svůj obchod s nemovitostmi přitom vůbec nezačal úspěšně. Naopak, jeho první investice byla naprostý propadák. Jednou se dozvěděl, že se nedaleko Los Angeles má stavět zcela nové letiště pro nadzvuková letadla. V jeho blízkosti by pak bylo potřeba vystavět spoustu nových skladů, hotelů a prostorů pro zázemí.

Půda, na které by se už za několik málo let mohlo začít stavět, by mnohonásobně vzrostla na hodnotě. Arnold a jeho kamarád Franco se dohodli, že koupí patnáct akrů této půdy a dokonce si na to vzali půjčku. Jak se však ukázalo, provoz nadzvukových letadel byl velmi hlučný a v blízkosti velkého města byl kvůli nadměrnému hluku téměř nerealizovatelný.

„Ačkoli to s výstavbou speciálního letiště pro nadzvuková letadla už vůbec nevypadalo nadějně a my s Frankem pořád spláceli svých patnáct akrů pouště, pořád jsem byl přesvědčen o tom, že investovat do nemovitostí se vyplácí.“

Z této investice nakonec nic nebylo, ale Arnolda to neodradilo od dalšího obchodu s nemovitostmi, právě naopak. Z neúspěšného obchodu se poučil a pokračoval v hledání obchodních příležitostí. Jeho další investice z něj už udělaly milionáře.

 1. NEBOJTE SE RISKOVAT

Většina lidí vidí v investování do nemovitostí velké riziko. Když se Arnoldův kamarád Artie Zeller dozvěděl, že koupil budovu za 215 tisíc dolarů, nemohl to pochopit, protože v takové investici viděl velké riziko a jen samé problémy okolo.

„Copak necítíš ten strašný tlak?“ ptal se mě. „Vždyť zodpovídáš za dalších pět bytů. Musíš je pronajmout a vybírat nájemné. Co když se něco stane?“ Viděl v tom jen samé problémy. Mohl bych se dostat do maléru. Nájemníci by mohli rušit domovní klid. Co kdyby někdo upadl na schodech a žaloval mě? „Víš jak to chodí v Americe se žalobami!“ A tak dále…“

Artie Zeller se jako většina lidí snažil vyhýbat jakémukoli riziku.

 • Co když se něco stane?
 • Co když budou nájemníci dělat problémy?
 • Co když budu muset opravovat rozbité toalety?

Arnold viděl místo potenciálních problémů obrovskou příležitost. Nenechal se obavou o možné problémy s nájemníky a opravování tekoucího záchodu zastavit a investici uskutečnil. Artie Zellera dnes nikdo nezná. Arnold Schwarzenegger vydělal na nemovitostech miliony.

A co vy, také vidíte v investování jen riziko, nebo chcete vybudovat své investiční impérium?

 • BÝKŮV ZPRAVODAJ

  Nezmeškejte žádný nový článek! Býkův zpravodaj vám ho pošle rovnou emailem :)

 • Kategorie